To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #130,815 - 1/23/26 4:20 am | |
|---|---|
| Score: | 46,512 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVMe 500G |
| Test #99,421 - 12/6/24 11:17 am | |
|---|---|
| Score: | 46,510 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HAJD-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | MZVLQ256HAJD-000H1 |
| Test #103,367 - 2/8/25 8:47 am | |
|---|---|
| Score: | 46,508 |
| User: | opi tund perf rebooted |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Kingston SNV3S2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #84,113 - 4/7/24 5:17 am | |
|---|---|
| Score: | 46,501 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba XG5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba KXG5AZNV512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Toshiba KXG5AZNV512G via SupTronics RPi5 NVMe Shield X1002 V1.1 on a RPi5 8GB |
| Test #130,521 - 1/15/26 10:28 am | |
|---|---|
| Score: | 46,499 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV3S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV3 M.2 1TB SSD on Pi 5 using |
| Test #126,796 - 9/14/25 12:52 am | |
|---|---|
| Score: | 46,498 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 700 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND700 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #103,542 - 2/12/25 7:34 am | |
|---|---|
| Score: | 46,496 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | KIOXIA Nvme SSD on Pi 5 usig Raspberry Pi M.2 HAT+ |
| Test #97,897 - 11/11/24 1:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,490 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 NVMe |
| Test #102,858 - 1/31/25 10:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,478 |
| User: | TheFacelessMan1 |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 64bit Raspberry pi5 release 2024-11-19 500gb PCIe 3.0 NVMe M.2 SSD Crucial CT500P3SSD8 3500mbs/s |
| Test #92,724 - 8/12/24 12:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,468 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC400 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix PC400NVMeSK512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #84,231 - 4/8/24 2:22 am | |
|---|---|
| Score: | 46,460 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #131,075 - 1/30/26 12:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,455 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec NVMe NE 2242 |
| Test #87,481 - 5/13/24 3:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,448 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP EX900 Plus Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | HP SSDEX900Plus256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 |
| Test #125,119 - 7/26/25 8:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,442 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-HP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PBTech NZ genrtic brand may vary SSSTC model: CL1-3D128-HP size: 119.24 GiB |
| Test #125,894 - 8/20/25 9:44 am | |
|---|---|
| Score: | 46,442 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPuls250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung 970 evo plus @ pi 5 /w pciex1_gen=3 |
| Test #104,634 - 3/3/25 8:45 am | |
|---|---|
| Score: | 46,430 |
| User: | adsuho |
| Brand: | AData Legend 800 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | AData LEGEND800 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA LEGEND 800 PCIe Gen4 2TB |
| Test #82,546 - 3/24/24 3:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,421 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC511NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme-ecnrypted-pi5 |
| Test #91,941 - 7/30/24 2:11 am | |
|---|---|
| Score: | 46,416 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 665p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKNW512G8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #127,971 - 10/19/25 10:39 am | |
|---|---|
| Score: | 46,407 |
| User: | zorakitest |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | zorakitest |
| Test #91,362 - 7/21/24 10:36 am | |
|---|---|
| Score: | 46,406 |
| User: | kielbasa |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPI 5 - 52Pi EP-0210 HAT - Silicon Power 1TB 2280 NVME SP001TBP34A60M28 |