To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #91,636 - 7/25/24 7:24 am | |
|---|---|
| Score: | 46,150 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS512GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend NVME 512 GB |
| Test #90,457 - 7/4/24 5:38 am | |
|---|---|
| Score: | 46,138 |
| User: | Avocette |
| Brand: | Intel 665p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKNW512G8H |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intel SSDPEKNW512G8H RPi5/8 RPi M.2 HAT+ |
| Test #88,855 - 6/7/24 11:49 am | |
|---|---|
| Score: | 46,137 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico J10 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Orico J10 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 Orico 1TB |
| Test #98,980 - 11/28/24 5:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,135 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP44L Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FPK500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #92,548 - 8/9/24 5:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,120 |
| User: | Coniferous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 5 8GB, Patriot P300 256GB, Geekworm X1001 |
| Test #90,078 - 6/27/24 9:00 am | |
|---|---|
| Score: | 46,119 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung evo 980 on Pi 5 |
| Test #92,235 - 8/4/24 4:19 am | |
|---|---|
| Score: | 46,107 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000T500SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #84,086 - 4/6/24 9:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,094 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE110S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend 110S 256GB SSD on Pi 5 |
| Test #77,674 - 1/18/24 3:53 am | |
|---|---|
| Score: | 46,065 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC BLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN770 on Pimoroni NVMe Base B2 |
| Test #82,781 - 3/26/24 8:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,063 |
| User: | sunfounder |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | JInJaIer 128G Pironman5 NVMe PIP,FPC 6CM 85R,PCIe Gen 3 |
| Test #104,924 - 3/9/25 7:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,060 |
| User: | chmod +x Storage.shtest.txt |
| Brand: | Crucial P1 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P1SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,058 - 2/20/25 4:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,054 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Optane M10 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel MEMPEI1J016GAL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Optane |
| Test #98,580 - 11/22/24 6:04 am | |
|---|---|
| Score: | 46,054 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Netc_NVME |
| Test #82,897 - 3/27/24 3:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,048 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S501 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S501256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #87,450 - 5/13/24 7:25 am | |
|---|---|
| Score: | 46,047 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #88,308 - 6/1/24 9:56 am | |
|---|---|
| Score: | 46,043 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-2130-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi5 sabrent SB-2130-256 |
| Test #89,193 - 6/12/24 2:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,038 |
| User: | Rako |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HAJD-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung MZVLQ256HB, Pi5 8gb, Geekworm X1001 |
| Test #100,312 - 12/22/24 7:44 am | |
|---|---|
| Score: | 46,026 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-128G-1001 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | San Disk |
| Test #105,753 - 3/27/25 3:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,009 |
| User: | hareonweb |
| Brand: | EDILOCA EN605 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | EDILOCA EN605512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Ediloca EN605 512GB, 52Pi N07 bottom shield, forcinge gen=3, Raspberry Pi 5 8GB |
| Test #81,452 - 3/12/24 3:36 am | |
|---|---|
| Score: | 46,006 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN605 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | EDILOCA EN605256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |