To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #78,832 - 2/2/24 9:19 am | |
|---|---|
| Score: | 46,006 |
| User: | braitac |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT4000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus 4To M.2 PCIe Gen4 NVMe CT4000P3PSSD801 |
| Test #87,269 - 5/10/24 3:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,003 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG30ZMS256GNVMeTOSHIBA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | pcie test2 |
| Test #123,853 - 6/25/25 7:06 am | |
|---|---|
| Score: | 46,002 |
| User: | c9 |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | D10 |
| Test #129,576 - 12/15/25 12:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,989 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KLEVV CRAS C910 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | KLEVV CRASC910M.2NVMeSSD1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | blah |
| Test #102,525 - 1/26/25 1:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,983 |
| User: | hydrino |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Kingston SNV3S2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | opi5-32GB-ubuntu-numbat-riak kingston ssd in pcie x4 slot |
| Test #91,587 - 7/25/24 12:12 am | |
|---|---|
| Score: | 45,976 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS2TMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ff |
| Test #104,772 - 3/6/25 8:27 am | |
|---|---|
| Score: | 45,971 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HAJD-00007 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #90,493 - 7/4/24 10:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,966 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HAJD-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #127,073 - 9/22/25 7:05 am | |
|---|---|
| Score: | 45,965 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #126,032 - 8/24/25 11:52 am | |
|---|---|
| Score: | 45,954 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Team TM8FP6512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #86,460 - 5/1/24 2:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,954 |
| User: | dkallen78 |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec NX series 256 GB on RPi5 with PCIe3.0 |
| Test #104,798 - 3/6/25 12:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,946 |
| User: | wnctech |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 M.2 PCIe Gen 3 x4 512GB on Pi5 using Argon40 neo5 NVME Case |
| Test #83,054 - 3/28/24 8:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,937 |
| User: | sunfounder |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | JInJaIer 128G Pironman5 NVMe PIP,FPC 5CM 90R,PCIe Gen 3 |
| Test #106,626 - 4/20/25 10:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,924 |
| User: | Shonanwalker |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV2 NVMe SSD [SM2267XT] using X1016 V1.0 M.2 hat -Gen3 6.6.74+rpt-rpi-v8 Debian 2025-01-27 |
| Test #86,269 - 4/29/24 1:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,921 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6001T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi 5 + Team MP33 nvme + Pimoroni nvme base |
| Test #85,081 - 4/17/24 12:01 am | |
|---|---|
| Score: | 45,918 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZAL4512HBLU-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 512GB on Waveshare M.2 Hat |
| Test #90,411 - 7/3/24 9:55 am | |
|---|---|
| Score: | 45,911 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HAJD-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | dykssk JPS2 |
| Test #89,970 - 6/25/24 2:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,908 |
| User: | xanderwolff |
| Brand: | SKHynix PC401 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix PC601HFS256GD9TNG-L2A0A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK hynix |
| Test #93,679 - 8/29/24 12:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,903 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE220S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #102,247 - 1/22/25 9:15 am | |
|---|---|
| Score: | 45,894 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSSTC CL1-4D128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | M2 125GB ebay - Test 2 |