To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #100,019 - 12/16/24 2:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,765 |
| User: | PI_CM5_CRUCIAL_M2 |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | Crucial CT250P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PI_CM5_CRUCIAL_M2 |
| Test #94,935 - 9/20/24 11:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,757 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | gen3 |
| Test #93,839 - 9/1/24 12:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,756 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSSTC CL1-4D128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #95,150 - 9/25/24 7:27 am | |
|---|---|
| Score: | 45,742 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Timetec MS57 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Timetec 35TTTN2242GE3P-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #114,988 - 5/6/25 5:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,740 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland TN320 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland TN320NVMeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test1 |
| Test #74,312 - 11/17/23 7:09 am | |
|---|---|
| Score: | 45,735 |
| User: | pineberrypi |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPNPZ-512G-1006 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital SN530 512GB NVMe SSD on Pineberry Pi HatDrive Top! |
| Test #82,431 - 3/23/24 5:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,719 |
| User: | jje |
| Brand: | AData Legend 800 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND800 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Adata Legend 800 on Pi5 with pimoroni base |
| Test #91,651 - 7/25/24 9:34 am | |
|---|---|
| Score: | 45,702 |
| User: | Yo |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test 2 |
| Test #99,824 - 12/13/24 8:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,696 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ128HBHQ-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991 NVMe on RPi5 4GB gen3 |
| Test #90,324 - 7/2/24 1:13 am | |
|---|---|
| Score: | 45,680 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000T500SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #123,425 - 6/10/25 10:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,679 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,768 - 2/22/26 2:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,668 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | abcdv |
| Test #83,299 - 3/30/24 7:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,668 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #129,037 - 11/25/25 10:09 am | |
|---|---|
| Score: | 45,658 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P320 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P320512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot nvme |
| Test #130,976 - 1/27/26 2:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,653 |
| User: | SomaX |
| Brand: | Fanxiang S880 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Fanxiang S880E2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi 5 Model B Rev 1.1 - Architecture: aarch64 - OS: Kali GNU/Linux Rolling |
| Test #100,473 - 12/25/24 10:11 am | |
|---|---|
| Score: | 45,645 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Optane M10 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel MEMPEK1J016GAL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Intel Optane M10 16GG with PCI ex gen3 |
| Test #93,782 - 8/31/24 2:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,636 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSSTC CL1-4D128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #106,342 - 4/13/25 12:04 am | |
|---|---|
| Score: | 45,633 |
| User: | CodingAllNight |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO Plus on Orange Pi 5 Plus |
| Test #92,343 - 8/5/24 11:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,616 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GBG4AKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | random Kioxia NVMe SSD with pineboards hatdrive nano running at gen 3 |
| Test #130,825 - 1/23/26 7:53 am | |
|---|---|
| Score: | 45,615 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba XG5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Toshiba KXG50ZNV512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SecondSSD |