To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #83,352 - 3/31/24 8:56 am | |
|---|---|
| Score: | 45,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG Gammix S5 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData GAMMIXS5 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA Gammix S5 512gb |
| Test #125,506 - 8/6/25 11:08 am | |
|---|---|
| Score: | 45,590 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #104,679 - 3/4/25 8:53 am | |
|---|---|
| Score: | 45,584 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Optane M10 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Intel MEMPEK1J016GAL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Intel Optane M16 16GB |
| Test #90,783 - 7/11/24 12:52 am | |
|---|---|
| Score: | 45,582 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #110,857 - 5/3/25 10:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,572 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 665p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKNW512G8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #127,563 - 10/6/25 2:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,567 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #92,069 - 7/31/24 11:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,562 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP34 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP4256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | scnd |
| Test #93,892 - 9/3/24 2:19 am | |
|---|---|
| Score: | 45,548 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Optane M10 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel MEMPEK1J016GAL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #87,891 - 5/26/24 4:10 am | |
|---|---|
| Score: | 45,538 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba XG6 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba KXG6AZNV512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Tpshiba 512GB on Pimoroni NVMe Base with Raspberry Pi 5 |
| Test #130,545 - 1/15/26 5:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,538 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus SSD |
| Test #86,754 - 5/5/24 5:40 am | |
|---|---|
| Score: | 45,536 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 |
| Test #79,715 - 2/16/24 12:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,535 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Silicon Power P34A60 on Raspberry Pi 5 (Raspberry Pi OS 64 bit with Desktop, not Lite, not Full) using Mcuzone MPS2280 M.2 NVMe HAT [Gen3] |
| Test #88,615 - 6/4/24 6:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,532 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-2130-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,263 - 2/24/25 8:39 am | |
|---|---|
| Score: | 45,519 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PISSD |
| Test #99,041 - 11/30/24 2:50 am | |
|---|---|
| Score: | 45,519 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HAJD-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme2 |
| Test #104,752 - 3/5/25 10:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,504 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Timetec MS57 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Timetec 35TTTN2242GE3P-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #95,773 - 10/7/24 10:56 am | |
|---|---|
| Score: | 45,492 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba XG4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba THNSN5512GPUKNVMe512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Unknonwn SSD on Pi 5 |
| Test #126,127 - 8/27/25 5:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,487 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA V710 |
| Test #126,786 - 9/13/25 2:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,474 |
| User: | Easyrotor |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 512Gig on RPI5 using ZDE ZP511 Hat |
| Test #98,134 - 11/14/24 5:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,458 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba XG5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba KXG50ZNV256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |