To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #90,579 - 7/6/24 1:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,185 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPNUW-128G-1014 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD 150gb |
| Test #87,279 - 5/10/24 7:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,171 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | XRAY nvme pi5 |
| Test #92,990 - 8/16/24 9:51 am | |
|---|---|
| Score: | 45,161 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX8200 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX8200NP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ddd |
| Test #99,826 - 12/13/24 8:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,151 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM256GD3HX015N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK Hynix BC711 NVMe on RPi5 8GB gen3 |
| Test #131,698 - 2/21/26 7:33 am | |
|---|---|
| Score: | 45,143 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA 710 |
| Test #83,837 - 4/4/24 7:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,141 |
| User: | Deceptive MicroSystems |
| Brand: | Fanxiang S501 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S501512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Fanxiang S501 512GB NVMe on Pi 5 using GeekWorm X1001 V1.1 PCIe to M.2 HAT |
| Test #97,606 - 11/7/24 3:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,140 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NX-5122280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec NX Series 512GB |
| Test #128,020 - 10/21/25 7:16 am | |
|---|---|
| Score: | 45,128 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-5122280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #104,600 - 3/2/25 9:19 am | |
|---|---|
| Score: | 45,095 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL4 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSSTC CL4-4D256-Q79 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #98,630 - 11/23/24 4:40 am | |
|---|---|
| Score: | 45,082 |
| User: | zorakitest |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Kingston SNV3S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #99,146 - 12/1/24 8:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,074 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT4000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | k |
| Test #130,894 - 1/25/26 2:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,074 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #85,645 - 4/22/24 5:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,068 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6002T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #87,585 - 5/14/24 3:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,037 |
| User: | zimbu |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Silicon Power A60 256GB on Pi 5 via Argon One V3 NVMe |
| Test #89,748 - 6/21/24 8:27 am | |
|---|---|
| Score: | 45,028 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP44L Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FPK001T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | deez-nuts |
| Test #105,270 - 3/16/25 11:18 am | |
|---|---|
| Score: | 45,009 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HAJD-00007 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung |
| Test #106,302 - 4/11/25 2:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,005 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial |
| Test #82,980 - 3/28/24 10:50 am | |
|---|---|
| Score: | 44,996 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2300 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2300NVMe512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | micron 2300 on pi5 using geekworm x1001 |
| Test #132,079 - 3/4/26 7:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,991 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC401 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFS256GD9TNG-L5B0B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 260305 |
| Test #94,732 - 9/17/24 4:23 am | |
|---|---|
| Score: | 44,990 |
| User: | baggybawz |
| Brand: | Intel Optane M10 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel MEMPEK1J016GAH |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | we_nvme |