To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #105,741 - 3/27/25 9:02 am | |
|---|---|
| Score: | 44,800 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | netak |
| Test #102,740 - 1/30/25 1:47 am | |
|---|---|
| Score: | 44,799 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC401 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFS256GD9TNG-L5B0B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #125,520 - 8/6/25 3:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,795 |
| User: | grid.space |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Lite Rev 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #95,642 - 10/4/24 2:23 am | |
|---|---|
| Score: | 44,768 |
| User: | test |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO4TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #124,892 - 7/20/25 12:16 am | |
|---|---|
| Score: | 44,762 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi5 16GB |
| Test #123,850 - 6/25/25 6:29 am | |
|---|---|
| Score: | 44,762 |
| User: | c9 |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | D10 |
| Test #124,828 - 7/16/25 6:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,754 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT2000P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial p310 nvme |
| Test #106,627 - 4/20/25 10:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,744 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston OM3PGP4128P-AH |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | xxcd |
| Test #78,220 - 1/24/24 11:21 am | |
|---|---|
| Score: | 44,734 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KIOXIA-EXCERIASSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #95,217 - 9/26/24 12:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,731 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC601 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFS256GEJ4X112N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK hynix |
| Test #86,618 - 5/3/24 12:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,726 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991 on Pi 5 using Geekworm X1003 |
| Test #131,164 - 2/2/26 1:48 am | |
|---|---|
| Score: | 44,722 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus 1TB NVME |
| Test #96,017 - 10/11/24 9:23 am | |
|---|---|
| Score: | 44,714 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Optane M10 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel MEMPEI1J016GAL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Intel Optane M10 16GB (test no. 3) |
| Test #124,940 - 7/21/25 7:45 am | |
|---|---|
| Score: | 44,704 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData IM2P33F3 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData IM2P33F3ANVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD Test |
| Test #85,725 - 4/23/24 4:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,704 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSSTC CL1-4D128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #88,102 - 5/29/24 11:38 am | |
|---|---|
| Score: | 44,699 |
| User: | ssdwd1tbrpi5 |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssdwd1tbrpi5 |
| Test #124,752 - 7/14/25 5:16 am | |
|---|---|
| Score: | 44,693 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPlus500GBA3N |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | NVMe SanDisk SSD Plus 500GB M2 |
| Test #85,136 - 4/17/24 1:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,683 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVPW256HEGL-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 256GB |
| Test #84,704 - 4/12/24 1:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,680 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #106,364 - 4/13/25 4:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,680 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Micro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600MICRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |