To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #106,364 - 4/13/25 4:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,680 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Micro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600MICRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #124,596 - 7/11/25 7:51 am | |
|---|---|
| Score: | 44,680 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5c |
| Test #98,829 - 11/25/24 12:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,678 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #104,379 - 2/26/25 2:04 am | |
|---|---|
| Score: | 44,655 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec NX series |
| Test #90,370 - 7/2/24 2:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,646 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Inland TD510 Pi5+OC+Hat Gen2 |
| Test #81,895 - 3/19/24 1:02 am | |
|---|---|
| Score: | 44,644 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ512HBLU-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung |
| Test #87,031 - 5/8/24 2:18 am | |
|---|---|
| Score: | 44,642 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung NVME Pi5 geekworm 1001 |
| Test #92,898 - 8/14/24 5:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,627 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket 4.0 Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-RKT4P-500 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent 500GB Rocket 4 Plus on Pi 5 using Geekworm X1012 POE+NVME Shield pcie2 |
| Test #128,232 - 10/28/25 2:50 am | |
|---|---|
| Score: | 44,618 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | KingSpec NE-2562280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #125,519 - 8/6/25 2:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,600 |
| User: | grid.space |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #103,664 - 2/13/25 9:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,595 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV3S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #81,563 - 3/14/24 7:33 am | |
|---|---|
| Score: | 44,593 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-2130-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPi5 w pineberry bottomhat w Sabrent SB-2130-256 |
| Test #128,694 - 11/11/25 4:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,581 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSSTC CL1-4D128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,893 - 2/25/26 11:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,581 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Fanxiang S500Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #126,807 - 9/14/25 8:35 am | |
|---|---|
| Score: | 44,575 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC PCSN530SDBQNPZ-512G-1016 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,459 - 2/12/26 11:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,573 |
| User: | billy |
| Brand: | Intel Optane M10 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel MEMPEK1J016GAH |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | billy |
| Test #105,664 - 3/25/25 4:12 am | |
|---|---|
| Score: | 44,569 |
| User: | JonM |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | WDC WDBLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rock 5b WD770 |
| Test #94,225 - 9/9/24 4:07 am | |
|---|---|
| Score: | 44,565 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CL1-3D128-Q11 NVMe SSSTC 128GB on Pi 5 8GB using Pi M.2 HAT+ |
| Test #96,284 - 10/15/24 10:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,555 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS512GMTE300S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend SSD 300S on Pi 5 with Gen 3 enabled |
| Test #74,306 - 11/17/23 5:24 am | |
|---|---|
| Score: | 44,542 |
| User: | pineberrypi |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NM620 M.2 2280 PCIe Gen3 on Pineberry Pi HatDrive! Bottom |