To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #96,544 - 10/20/24 8:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,234 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Inland TN450 |
| Test #92,016 - 7/31/24 4:05 am | |
|---|---|
| Score: | 44,232 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS2TMTE220S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #77,676 - 1/18/24 4:06 am | |
|---|---|
| Score: | 44,217 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS500G2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN550 on Pimoroni NVMe Base B2 |
| Test #78,277 - 1/25/24 8:00 am | |
|---|---|
| Score: | 44,217 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Netac NV2000 on Pimoroni NVMe Base B3 |
| Test #86,455 - 5/1/24 1:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,207 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | NVMe on a hat |
| Test #75,691 - 12/10/23 7:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,203 |
| User: | pineberrypi |
| Brand: | Kingston SSDNow KC300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SKC3000S1024G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston KC3000 on Pineberry Pi HatDrive! Bottom |
| Test #124,729 - 7/13/25 3:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,193 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | dnssrv |
| Test #89,966 - 6/25/24 12:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,181 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-2130-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #75,798 - 12/13/23 7:45 am | |
|---|---|
| Score: | 44,170 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Sabrent Rocket Nano |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent Rocketnano |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sabrent Rocket Nano on Pimoroni NVMe Base P0 |
| Test #101,214 - 1/5/25 9:32 am | |
|---|---|
| Score: | 44,164 |
| User: | alias |
| Brand: | Sabrent M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SABRENTExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #102,916 - 2/1/25 5:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,162 |
| User: | Micron Crucial P3 PCIe 3.0 NVMe M.2 SSD for Pi 5 (waveshare) |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Micron Crucial P3 |
| Test #128,804 - 11/19/25 2:38 am | |
|---|---|
| Score: | 44,161 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Transcend TS512GMTE110S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd m2 |
| Test #94,349 - 9/11/24 7:59 am | |
|---|---|
| Score: | 44,138 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC401 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix PC401NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK Hynix PC401 NVME on Pi 5 using Seeed PCIE Hat (PCIe Gen 3) |
| Test #86,831 - 5/6/24 3:23 am | |
|---|---|
| Score: | 44,135 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P5SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial p5 |
| Test #103,859 - 2/16/25 4:05 am | |
|---|---|
| Score: | 44,123 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE300S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | BlackPi5b |
| Test #106,917 - 4/26/25 5:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,120 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Micro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600MICRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Corsair MP600 Micro on Pi 5B |
| Test #101,382 - 1/8/25 8:26 am | |
|---|---|
| Score: | 44,117 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SP |
| Test #77,743 - 1/19/24 6:33 am | |
|---|---|
| Score: | 44,111 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Western Digital Red SN700 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC RedSN700500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN700 on Pimoroni NVMe Base B2 |
| Test #123,144 - 6/1/25 11:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,110 |
| User: | Shonanwalker |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Orico J10 SSD using Mps2280 M.2 hat -Gen3 6.6.78-v8-16k-PT3+ Wed Mar 2025 |
| Test #130,041 - 12/30/25 5:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,109 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | nvme pi5 |