To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #127,788 - 10/13/25 1:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,752 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN5000 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5000500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 ssd 5oogb |
| Test #106,323 - 4/12/25 9:52 am | |
|---|---|
| Score: | 40,744 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770M1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD770m |
| Test #86,614 - 5/3/24 11:51 am | |
|---|---|
| Score: | 40,741 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvmeRun |
| Test #127,926 - 10/17/25 9:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,738 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | inland tn325 |
| Test #98,227 - 11/16/24 8:58 am | |
|---|---|
| Score: | 40,728 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 Evo using PCI Connector |
| Test #100,606 - 12/27/24 9:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,724 |
| User: | deadsmiley |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus 2TB - PCIe Gen3 |
| Test #82,347 - 3/23/24 3:33 am | |
|---|---|
| Score: | 40,719 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision Future |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-FUTURE1024G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Nvme1TB on Pi 5 |
| Test #86,148 - 4/27/24 10:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,713 |
| User: | PNY |
| Brand: | PNY CS2230 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS22302TBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #87,945 - 5/27/24 6:23 am | |
|---|---|
| Score: | 40,710 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fikwot FN501 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fikwot FN501Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #129,588 - 12/16/25 3:38 am | |
|---|---|
| Score: | 40,706 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SNV3S2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #86,291 - 4/29/24 6:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,704 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #86,722 - 5/4/24 10:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,703 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | WDC BLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital SN770 |
| Test #130,034 - 12/30/25 11:25 am | |
|---|---|
| Score: | 40,699 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P320 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P320256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Bench |
| Test #90,607 - 7/7/24 3:49 am | |
|---|---|
| Score: | 40,698 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD |
| Test #104,623 - 3/2/25 8:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,686 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | s |
| Test #102,536 - 1/26/25 2:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,685 |
| User: | SlayaPi |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM5 OC FT |
| Test #106,345 - 4/13/25 3:50 am | |
|---|---|
| Score: | 40,681 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samgsung 990 EVO Plus 1TB PCIe 4.0x4/5.0x2 NVMe M.2 SSD |
| Test #90,268 - 6/30/24 2:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,678 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston M.2 NVME |
| Test #101,605 - 1/11/25 4:47 am | |
|---|---|
| Score: | 40,671 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS1030250GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PNY CS1030 250GD SSD on Pi 5 using Pimoroni NVMe M.2 Base |
| Test #125,109 - 7/26/25 4:24 am | |
|---|---|
| Score: | 40,661 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Lite Rev 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |