To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #104,231 - 2/23/25 2:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,392 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | KingSpec NE-2562280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orangepi5plus-test-nvme256 |
| Test #124,264 - 7/4/25 9:15 am | |
|---|---|
| Score: | 40,389 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Micro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600MICRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #130,994 - 1/28/26 9:52 am | |
|---|---|
| Score: | 40,388 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S500Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Fanxiang S500 Pro |
| Test #101,103 - 1/3/25 3:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,385 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #78,958 - 2/4/24 3:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,381 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 Pro on Pi 5 using Geekworm X1002 NVME Adapter on Ubuntu 23.10 with option pciex1_gen=3 |
| Test #82,501 - 3/24/24 8:43 am | |
|---|---|
| Score: | 40,380 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi3000 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Verbatim Vi3000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Vebatime |
| Test #129,404 - 12/9/25 11:48 am | |
|---|---|
| Score: | 40,374 |
| User: | rb |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVOPlus 1TB in Argon Neo 5 NVMe case |
| Test #86,155 - 4/28/24 1:50 am | |
|---|---|
| Score: | 40,373 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN605 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | EDILOCA EN605256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ll |
| Test #86,472 - 5/1/24 6:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,373 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS500G3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | n750 nvme on n05 |
| Test #92,044 - 7/31/24 2:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,363 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS500G2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rp500 |
| Test #105,139 - 3/14/25 8:22 am | |
|---|---|
| Score: | 40,363 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S500256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #95,672 - 10/4/24 12:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,362 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 665p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKNW512G8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #131,091 - 1/30/26 9:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,352 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZVL4256HBJD-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd nvme m2 samsung |
| Test #92,751 - 8/12/24 11:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,351 |
| User: | Crucial |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 SSD on Pi 5 using GeekWorm NVME Dual Hat |
| Test #82,462 - 3/24/24 3:02 am | |
|---|---|
| Score: | 40,348 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS1T02KIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | NVME Test |
| Test #82,538 - 3/24/24 2:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,345 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 EVO 1TB via PCI-E on Pi5 |
| Test #90,774 - 7/10/24 4:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,345 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Micro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600MICRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #132,664 - 4/2/26 3:58 am | |
|---|---|
| Score: | 40,336 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #104,464 - 2/27/25 2:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,333 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung-990EVO-1T-via-hat-X1001-03 |
| Test #92,675 - 8/11/24 1:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,329 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SM951 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVPV256HDGL-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi 5 + pimoroni + pcie gen 3 (2) |