To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #79,472 - 2/13/24 3:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,090 |
| User: | freerider |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000T500SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial T500 1TB NVME on Raspberry Pi 5 using Pimoroni NVMe Base |
| Test #97,106 - 10/30/24 5:46 am | |
|---|---|
| Score: | 40,085 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S501 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S501Q2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #85,948 - 4/25/24 9:46 am | |
|---|---|
| Score: | 40,082 |
| User: | jareczek |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | jareczek-bench3[D- |
| Test #97,939 - 11/12/24 8:18 am | |
|---|---|
| Score: | 40,081 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | disk2 |
| Test #85,224 - 4/18/24 1:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,075 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #88,125 - 5/29/24 5:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,073 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPNPZ-256G-1114 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ll |
| Test #131,521 - 2/14/26 12:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,073 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsun 970 on P5 using Pimoroni NVME adapter dtparam=pciex1_gen=2 |
| Test #90,326 - 7/2/24 2:03 am | |
|---|---|
| Score: | 40,065 |
| User: | ll |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310480GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #103,923 - 2/17/25 8:50 am | |
|---|---|
| Score: | 40,064 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | KingSpec NX-5122230 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #132,332 - 3/13/26 11:40 am | |
|---|---|
| Score: | 40,061 |
| User: | pi5user |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi 5 8GB - Patriot P300 128GB NVMe PCIe Gen2 |
| Test #99,868 - 12/14/24 12:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,052 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB512HBJQ-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #88,318 - 6/1/24 11:58 am | |
|---|---|
| Score: | 40,041 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SSDPlus250GBA3N |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #126,620 - 9/9/25 1:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,040 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P320 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P320128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot |
| Test #116,192 - 5/7/25 1:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,039 |
| User: | Pogo |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P310240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | patriot p310 240GB M.2 NVMe on Pi 5 HatDrive |
| Test #91,623 - 7/25/24 5:41 am | |
|---|---|
| Score: | 40,038 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000T500SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #111,976 - 5/4/25 4:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,036 |
| User: | MrVanosh |
| Brand: | SKHynix BC901 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC901NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Stock RPi 5 after upgrade to Hynix NVME OEM SSD |
| Test #94,110 - 9/7/24 2:30 am | |
|---|---|
| Score: | 40,035 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG30ZMT128GTOSHIBA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | fd |
| Test #98,948 - 11/27/24 7:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,034 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #124,722 - 7/13/25 11:12 am | |
|---|---|
| Score: | 40,013 |
| User: | Jan |
| Brand: | Lexar NQ790 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNQ7902TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NQ790 2TB ssd on RaspberryPi 5 with Ubuntu Desktop |
| Test #127,875 - 10/16/25 6:43 am | |
|---|---|
| Score: | 40,009 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Netac NVMeSSD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |