To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #101,933 - 1/16/25 1:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,914 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #129,274 - 12/5/25 5:07 am | |
|---|---|
| Score: | 39,908 |
| User: | mrlinux2U |
| Brand: | Kioxia Exceria NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 500 Rev 1.0 |
| Device: | Kioxia KIOXIA-EXCERIASSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi 500+ Kioxia Exceria SSD |
| Test #98,433 - 11/19/24 10:29 am | |
|---|---|
| Score: | 39,908 |
| User: | 2323 |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC WDBlueSN5701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 2323 |
| Test #97,070 - 10/29/24 12:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,905 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Silicon-power P34A60 SSD |
| Test #105,820 - 3/29/25 11:10 am | |
|---|---|
| Score: | 39,902 |
| User: | ojarda |
| Brand: | Lexar NM710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM710500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #130,492 - 1/14/26 12:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,900 |
| User: | silent-raspi |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO Plus NVMe M.2 SSD, 2 TB, PCIe 3.0 |
| Test #123,173 - 6/2/25 1:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,900 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar SSDNM620256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | R5-020625 |
| Test #104,258 - 2/24/25 6:21 am | |
|---|---|
| Score: | 39,899 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SDD_Test |
| Test #82,919 - 3/27/24 9:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,898 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Adata XPG SX8200 Pro |
| Test #90,645 - 7/7/24 2:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,896 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS512GNVMeKIOXIA512GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | kioxia 512gb |
| Test #82,573 - 3/24/24 10:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,893 |
| User: | Silicon Power 1TB UD90 2230 NVMe 4.0 |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #90,830 - 7/11/24 1:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,892 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #84,661 - 4/12/24 5:55 am | |
|---|---|
| Score: | 39,887 |
| User: | KennyBC |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN570500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Blue SN570 500GB on Pi5 |
| Test #105,864 - 3/31/25 8:23 am | |
|---|---|
| Score: | 39,881 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 128GB |
| Test #100,322 - 12/22/24 11:02 am | |
|---|---|
| Score: | 39,880 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix BC711HFM256GD3JX013N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK Hynix BC711 on Pi5 |
| Test #127,396 - 10/2/25 4:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,878 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Nvme |
| Test #81,845 - 3/18/24 11:59 am | |
|---|---|
| Score: | 39,874 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | mi |
| Test #90,001 - 6/26/24 3:12 am | |
|---|---|
| Score: | 39,868 |
| User: | Petr |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530NVMeWDC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN530 NVMe 256GB in Raspberry pi M.2 HAT+, stock RPi5 clock |
| Test #91,508 - 7/24/24 1:33 am | |
|---|---|
| Score: | 39,868 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 970 EVO |
| Test #106,486 - 4/17/25 5:59 am | |
|---|---|
| Score: | 39,868 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision WAVE Pro P |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-WAVEProP256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |