To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #102,802 - 1/31/25 6:22 am | |
|---|---|
| Score: | 39,523 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG Gammix S5 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData GAMMIXS55 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #123,334 - 6/7/25 8:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,523 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN5000 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC WDBlueSN5000500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd |
| Test #98,618 - 11/22/24 9:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,520 |
| User: | wtavares |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus 1TB NMVE on Pi 5 using MCUZone dual NVME adapter |
| Test #131,733 - 2/21/26 10:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,520 |
| User: | ayen8 |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2450NVMe512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 1000015 |
| Test #104,047 - 2/20/25 2:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,519 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #101,854 - 1/14/25 7:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,517 |
| User: | TristianX |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 |
| Test #129,710 - 12/19/25 7:53 am | |
|---|---|
| Score: | 39,517 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM610 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM610PRO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NM610 Pro 500gb Gen3x4 |
| Test #98,553 - 11/21/24 5:12 am | |
|---|---|
| Score: | 39,511 |
| User: | 232323 |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC WDBlueSN5701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 232323 |
| Test #88,124 - 5/29/24 5:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,511 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KIOXIA-EXCERIASSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Adata |
| Test #84,510 - 4/10/24 1:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,510 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SSDPlus250GBA3N |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #129,547 - 12/14/25 9:34 am | |
|---|---|
| Score: | 39,510 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | freenove |
| Test #130,678 - 1/19/26 10:56 am | |
|---|---|
| Score: | 39,507 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | SKHynix BC511NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | cm5 |
| Test #123,701 - 6/20/25 2:47 am | |
|---|---|
| Score: | 39,506 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN730 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN730SDBPNTY-512G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #79,229 - 2/9/24 10:56 am | |
|---|---|
| Score: | 39,506 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A1000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA1000M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A1000 240G SSD on Pi 5 using Pimoroni NVMe Base with pcie 3.0 setting |
| Test #79,442 - 2/13/24 7:47 am | |
|---|---|
| Score: | 39,494 |
| User: | ScifiBob |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KINGSTON SNV2S1000G on Pi 5 using Pimoroni NVME hat |
| Test #105,418 - 3/19/25 2:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,494 |
| User: | 120K |
| Brand: | SKHynix BC901 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC901NVMeSK512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #132,508 - 3/21/26 7:21 am | |
|---|---|
| Score: | 39,491 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Fanxiang S500Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | fanxiang s500pro in pi5 pcie3 |
| Test #91,929 - 7/29/24 7:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,486 |
| User: | vyze |
| Brand: | SKHynix Platinum P41 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix SHPP41-2000GM |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK hynix platinum P4 2tb NVMe on Raspberry Pi 5 8gb running RasPiOS connected via Pimoroni NVMe Base for Raspb |
| Test #131,040 - 1/29/26 7:54 am | |
|---|---|
| Score: | 39,484 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd1 |
| Test #93,698 - 8/30/24 12:57 am | |
|---|---|
| Score: | 39,477 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |