To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #85,514 - 4/21/24 6:19 am | |
|---|---|
| Score: | 39,476 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial 1Tb |
| Test #131,351 - 2/8/26 2:47 am | |
|---|---|
| Score: | 39,472 |
| User: | cy |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | freenove 128Go on HAT in PCIe 3.0 |
| Test #89,036 - 6/10/24 12:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,461 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #103,286 - 2/7/25 12:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,453 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #90,392 - 7/3/24 3:45 am | |
|---|---|
| Score: | 39,452 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD980 on Pi5 |
| Test #86,385 - 4/30/24 9:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,449 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData OEM M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SM2P41C3NVMe512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #124,182 - 7/1/25 12:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,438 |
| User: | preisselbeere |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Pro |
| Test #125,390 - 8/2/25 10:48 am | |
|---|---|
| Score: | 39,432 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #88,317 - 6/1/24 11:57 am | |
|---|---|
| Score: | 39,432 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #124,509 - 7/9/25 10:54 am | |
|---|---|
| Score: | 39,430 |
| User: | adonis |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD980250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 980 on crack |
| Test #131,074 - 1/30/26 12:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,426 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec NVMe NE 2242 |
| Test #83,339 - 3/31/24 7:33 am | |
|---|---|
| Score: | 39,422 |
| User: | rinksrides@gmail |
| Brand: | SKHynix PC601 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFS256GEJ4X112N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5, Geekworm US-X1003, Official Pi5 cooler, stock PCIe speeds SKHynix HFM256GD3HX015N OEM |
| Test #82,423 - 3/23/24 3:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,421 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN580 NVMe SSD 1TB on Pimoroni PIM699 |
| Test #99,490 - 12/7/24 10:25 am | |
|---|---|
| Score: | 39,420 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus 500Gb SSD using 52Pi NO4 NVMe on RPi 5 at Gen3 Speeds |
| Test #98,092 - 11/14/24 6:32 am | |
|---|---|
| Score: | 39,420 |
| User: | stingx |
| Brand: | Intel 665p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKNW010T8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intel 1TB NVMe on Raspberry Pi 5 with Geekworm X1001 M.2 NVMe Hat |
| Test #126,815 - 9/14/25 11:48 am | |
|---|---|
| Score: | 39,416 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung-990-evo-1t-waveshare |
| Test #81,886 - 3/18/24 9:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,416 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #111,220 - 5/4/25 4:46 am | |
|---|---|
| Score: | 39,414 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6002T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Geekworm X1001 TeamGroup MP33 without dtparam=pciex1_gen=3 (default to PCIe Gen 2) |
| Test #100,799 - 12/30/24 10:36 am | |
|---|---|
| Score: | 39,413 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB512HAJQ-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PM981 500GB on Pi5x8GB in NEO5 case |
| Test #126,033 - 8/24/25 11:54 am | |
|---|---|
| Score: | 39,405 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P310 |