To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #84,893 - 4/14/24 1:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,018 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN730 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC SN7301TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | cytron makerdisk |
| Test #111,651 - 5/4/25 11:44 am | |
|---|---|
| Score: | 39,006 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS500G3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,350 - 9/11/24 8:03 am | |
|---|---|
| Score: | 38,997 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Maxio NE-256 2242 Nvme on Pi 4 |
| Test #100,337 - 12/22/24 3:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,994 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB256HAHQ-000H7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme on rpi5 |
| Test #101,629 - 1/11/25 1:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,992 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | raspad with pi5 and nvme |
| Test #127,838 - 10/15/25 7:55 am | |
|---|---|
| Score: | 38,992 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN730 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN730SDBQNTY-256G-1001 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD 240GB M.2 NVME drive on Pi 5 8GB using NVME adapter board |
| Test #123,164 - 6/2/25 6:34 am | |
|---|---|
| Score: | 38,991 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | Transcend TS128GMTE352T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | m2v3 |
| Test #93,986 - 9/4/24 5:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,987 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial500g |
| Test #96,269 - 10/15/24 3:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,986 |
| User: | mathieu |
| Brand: | Samsung 970 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme 970 evo on pi 5 after dtparam=pciex1_gen=3 |
| Test #82,373 - 3/23/24 8:26 am | |
|---|---|
| Score: | 38,972 |
| User: | kot |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC711HFM256GD3JX013N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry PI5 NVME Hynix |
| Test #129,498 - 12/13/25 4:05 am | |
|---|---|
| Score: | 38,971 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | freenove |
| Test #89,611 - 6/19/24 12:38 am | |
|---|---|
| Score: | 38,970 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP44S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM5FF3001T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | TeamGroup MP44S 1TB on Pi 5 using Raspberry Pi M.2 Hat+ |
| Test #106,400 - 4/14/25 9:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,969 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZAL4256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #91,648 - 7/25/24 8:23 am | |
|---|---|
| Score: | 38,964 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC401 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix PC401NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kali_pi5_update |
| Test #125,844 - 8/17/25 9:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,957 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland TN320 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland TN320NVMeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Inland 256 GB NVME on Pi 5 with 2.5GBE and NVME Pi Hat |
| Test #131,298 - 2/7/26 12:55 am | |
|---|---|
| Score: | 38,955 |
| User: | Cysharp |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | freenove nvme 128Go Pi5 using HAT in PCIe 3.0 |
| Test #93,738 - 8/30/24 9:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,953 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #102,448 - 1/25/25 3:44 am | |
|---|---|
| Score: | 38,951 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD980 500G on Pi 5 using KAMAMI RPI5 PCIe-M2 |
| Test #97,650 - 11/8/24 10:48 am | |
|---|---|
| Score: | 38,950 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Silicon Power 512GB NVMe M.2 PCIe Gen3x4 2280 SSD (SP512GBP34A60M28) |
| Test #126,662 - 9/11/25 5:17 am | |
|---|---|
| Score: | 38,947 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC601 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFS256GEJ4X112N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD on Pi 5 M.2 |