To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #107,717 - 5/1/25 7:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,733 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #84,684 - 4/12/24 11:13 am | |
|---|---|
| Score: | 38,733 |
| User: | C3rvantes |
| Brand: | Kioxia Exceria Plus G2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAPLUSG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia 2tb NVMe ExceriaPlus G2 |
| Test #104,394 - 2/26/25 7:43 am | |
|---|---|
| Score: | 38,732 |
| User: | brainbugger |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry pi 5 samsung 2242 |
| Test #129,602 - 12/16/25 9:28 am | |
|---|---|
| Score: | 38,726 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung 990 evo |
| Test #129,043 - 11/25/25 3:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,725 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZVLB256HAHQ-000L7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WDSSD |
| Test #87,837 - 5/19/24 5:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,725 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P310 on Pi 5 |
| Test #96,319 - 10/16/24 12:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,724 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN500 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS250G1B0C-00S6U0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #87,215 - 5/10/24 7:18 am | |
|---|---|
| Score: | 38,723 |
| User: | hambo79 |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVL4256HBJD-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #78,478 - 1/27/24 4:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,723 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVL2512HCJQ-00BL7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung Electronics Co Ltd NVMe SSD Controller PM9A1/PM9A3/980PRO |
| Test #86,941 - 5/7/24 4:26 am | |
|---|---|
| Score: | 38,719 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS1030250GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PNY CS1030 250GB SSD on a Pi 5 via nvme adapter |
| Test #90,049 - 6/26/24 11:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,711 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS128GMTE110S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend Information, Inc. NVMe PCIe SSD 110Q |
| Test #131,951 - 2/28/26 6:01 am | |
|---|---|
| Score: | 38,709 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #81,795 - 3/18/24 5:12 am | |
|---|---|
| Score: | 38,707 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLW256HEHP-000L7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 with new power supply |
| Test #96,948 - 10/28/24 12:44 am | |
|---|---|
| Score: | 38,705 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 |
| Test #130,154 - 1/4/26 1:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,703 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ9L4128HCHQ-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme sambsung |
| Test #130,207 - 1/5/26 10:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,696 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO Plus NVMe on Pi 5 using GeeekPi P33 M.2 NVME M-Key PoE+ Hat |
| Test #89,344 - 6/14/24 5:49 am | |
|---|---|
| Score: | 38,696 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN605 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | EDILOCA EN605256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #78,703 - 1/31/24 11:49 am | |
|---|---|
| Score: | 38,690 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Lexar SSDNM6202TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NM620 on Orange Pi 5 plus (SA) |
| Test #82,273 - 3/22/24 11:57 am | |
|---|---|
| Score: | 38,688 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ512HALU-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pm991 ssd on rpi5 using geekworm x1003 |
| Test #99,275 - 12/4/24 3:55 am | |
|---|---|
| Score: | 38,680 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston HyperX Fury RGB |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SFYRS1000G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pcie gen 3 |