To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #84,303 - 4/8/24 10:30 am | |
|---|---|
| Score: | 38,789 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston |
| Test #85,383 - 4/19/24 5:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,789 |
| User: | RobW |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 Plus 500GB Raspberry Pi 5 NVME hat |
| Test #105,739 - 3/27/25 7:10 am | |
|---|---|
| Score: | 38,785 |
| User: | geerlingguy |
| Brand: | Plextor PX Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Plextor PX-128M8PeG |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Cytron MakerDisk |
| Test #99,508 - 12/7/24 5:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,784 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE300S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #85,006 - 4/16/24 2:37 am | |
|---|---|
| Score: | 38,783 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ128HBHQ-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #127,581 - 10/6/25 8:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,782 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZVL4256HBJD-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OEM 256GB |
| Test #97,826 - 11/10/24 3:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,781 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIESSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SP SP256GB34A60M28 on Pi 5 Geekworm X1012 v1.2 NVMe SSD Shield |
| Test #107,567 - 5/1/25 5:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,780 |
| User: | stealth1 |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pim NVME DUO |
| Test #128,349 - 11/1/25 8:20 am | |
|---|---|
| Score: | 38,779 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 600p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Intel SSDPEKKW256G7 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #125,581 - 8/8/25 11:52 am | |
|---|---|
| Score: | 38,778 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ9L4128HCHQ-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | due |
| Test #94,036 - 9/5/24 10:03 am | |
|---|---|
| Score: | 38,777 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland TN320 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland TN320NVMeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Inland TN320 256GB SSD on Pi 5 PCIe v2 |
| Test #131,245 - 2/4/26 8:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,767 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SA2000M8500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston Technology Company, Inc. A2000 NVMe SSD on Pi5 4Gb |
| Test #87,234 - 5/10/24 9:11 am | |
|---|---|
| Score: | 38,766 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310480GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #95,695 - 10/5/24 8:36 am | |
|---|---|
| Score: | 38,760 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN570250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | wd blue sn570 250gb |
| Test #97,775 - 11/10/24 4:22 am | |
|---|---|
| Score: | 38,758 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5802TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | boot pi5sala |
| Test #79,038 - 2/6/24 9:28 am | |
|---|---|
| Score: | 38,754 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ512HALU-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #85,981 - 4/25/24 4:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,751 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #106,438 - 4/15/25 12:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,750 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 665p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKNW512G8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intel SSD |
| Test #128,062 - 10/22/25 2:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,746 |
| User: | schmide |
| Brand: | Team P30 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team M8FP2480GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | team group 480 pcie3 |
| Test #131,603 - 2/17/26 2:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,734 |
| User: | blackhansolo |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Lite Rev 1.0 |
| Device: | Samsung MZVL4256HBJD-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM5, Samsung PM9B1 NVME, Waveshare cm5-poe-base-a |