To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #130,052 - 12/31/25 8:22 am | |
|---|---|
| Score: | 38,509 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-128G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital SN520 - Pigeon RB400 |
| Test #131,128 - 1/31/26 11:26 am | |
|---|---|
| Score: | 38,506 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | MVNE Test |
| Test #110,348 - 5/3/25 2:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,506 |
| User: | exit |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | vi /boot/firmware/config.txt |
| Test #88,838 - 6/7/24 6:57 am | |
|---|---|
| Score: | 38,503 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN730 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN730SDBQNTY-256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #77,309 - 1/10/24 12:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,502 |
| User: | Rupert |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S500Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Fanxiang S500 Pro on Pi 5 using Pimoroni NVMe Base |
| Test #91,616 - 7/25/24 4:11 am | |
|---|---|
| Score: | 38,494 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2400 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2400MTFDKBK2T0QFM |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PCIe-SSD 2.0 |
| Test #84,538 - 4/10/24 9:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,491 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVMEpi |
| Test #97,928 - 11/12/24 7:11 am | |
|---|---|
| Score: | 38,490 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingston OM3PGP4128Q-A0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OM3PGP4128Q-A0 |
| Test #123,445 - 6/11/25 2:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,487 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket 4.0 Plus |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Sabrent SB-RKT4P-2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 Plus ubuntu |
| Test #91,416 - 7/22/24 11:10 am | |
|---|---|
| Score: | 38,486 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KIOXIA-EXCERIASSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #97,658 - 11/8/24 1:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,479 |
| User: | lumisade |
| Brand: | Corsair MP600 Core Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600COREMINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Corsair MP600 Core Mini on Pi 5 using M.2 Hat+ |
| Test #88,826 - 6/7/24 2:16 am | |
|---|---|
| Score: | 38,475 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision E3000 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-E3000512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #105,146 - 3/15/25 2:51 am | |
|---|---|
| Score: | 38,474 |
| User: | sudo bash |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | y |
| Test #91,780 - 7/27/24 9:35 am | |
|---|---|
| Score: | 38,470 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 600p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKKW256G8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | hello |
| Test #82,986 - 3/28/24 11:47 am | |
|---|---|
| Score: | 38,470 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN600 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | EDILOCA EN600Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pie |
| Test #91,893 - 7/29/24 7:45 am | |
|---|---|
| Score: | 38,469 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 665p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKNW512G8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #123,794 - 6/23/25 8:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,469 |
| User: | kxalex |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT4000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus 4TB on Pi 5 B Rev.1 |
| Test #100,404 - 12/24/24 12:51 am | |
|---|---|
| Score: | 38,463 |
| User: | Aravind A |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus - Pi5 - gen 3 |
| Test #131,747 - 2/22/26 5:23 am | |
|---|---|
| Score: | 38,459 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC WDS250G2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #105,544 - 3/22/25 10:07 am | |
|---|---|
| Score: | 38,459 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 700 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND700 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA Legend 700 256GB on Pi 5 8GB |