To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #98,901 - 11/27/24 5:48 am | |
|---|---|
| Score: | 38,249 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fikwot FN501 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fikwot FN501Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test1 |
| Test #106,727 - 4/23/25 2:28 am | |
|---|---|
| Score: | 38,244 |
| User: | cyberflo |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Test performance Raspberry Pi 5 aprs Overclock |
| Test #86,526 - 5/2/24 2:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,241 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Optane 16GB Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel HBRPEKNX0202AH |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Old Intel Optane drive 512 |
| Test #130,116 - 1/3/26 11:09 am | |
|---|---|
| Score: | 38,239 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN730 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC PCSN730SDBQNTY-512G-1001 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,878 - 9/2/24 3:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,238 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot SSD on PCI |
| Test #87,077 - 5/8/24 2:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,237 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Leven JP600 M.2 PCIe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Leven JAJP600M1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | new nvme |
| Test #128,116 - 10/24/25 7:50 am | |
|---|---|
| Score: | 38,237 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #106,786 - 4/24/25 12:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,235 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Transcend TS256GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPi5 NVMe m.2 |
| Test #98,012 - 11/13/24 6:55 am | |
|---|---|
| Score: | 38,230 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #130,540 - 1/15/26 2:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,227 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Transcend TS1TMTE300S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend PCIe SSD 300S |
| Test #95,028 - 9/22/24 10:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,227 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme on hat |
| Test #80,841 - 3/4/24 2:25 am | |
|---|---|
| Score: | 38,226 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PCIe3.0 |
| Test #98,434 - 11/19/24 10:47 am | |
|---|---|
| Score: | 38,217 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision WAVE Pro P |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-WAVEProP256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #123,403 - 6/9/25 2:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,210 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | freenove 128gb in 8GT/sec |
| Test #102,560 - 1/26/25 9:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,210 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5-gen3-samsung-evo-2 |
| Test #86,114 - 4/27/24 7:22 am | |
|---|---|
| Score: | 38,207 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PM991NVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | hghg hg gh |
| Test #129,663 - 12/18/25 2:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,205 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | KingSpec NXM-1282242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #100,292 - 12/22/24 1:59 am | |
|---|---|
| Score: | 38,201 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S500Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #76,557 - 12/26/23 6:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,199 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-1TB2242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kinspec nvme |
| Test #127,173 - 9/26/25 9:08 am | |
|---|---|
| Score: | 38,196 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN600 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | EDILOCA EN600Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |