To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #99,054 - 11/30/24 6:23 am | |
|---|---|
| Score: | 37,978 |
| User: | dickvr |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #86,024 - 4/25/24 11:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,978 |
| User: | PippaPi |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ512HALU-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991 512GB NVME SSD Pi 5 PineBerry HatDrive |
| Test #97,591 - 11/7/24 8:34 am | |
|---|---|
| Score: | 37,976 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 7600p Pro SSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKKF256G8L |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Test |
| Test #125,387 - 8/2/25 10:00 am | |
|---|---|
| Score: | 37,976 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | HP EX900 on Pi 5 |
| Test #128,664 - 11/10/25 1:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,975 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530NVMeWDC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Dell |
| Test #129,075 - 11/28/25 10:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,967 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #91,523 - 7/24/24 6:36 am | |
|---|---|
| Score: | 37,952 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | A400 |
| Test #82,046 - 3/20/24 9:03 am | |
|---|---|
| Score: | 37,947 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE110S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Test |
| Test #88,293 - 6/1/24 6:14 am | |
|---|---|
| Score: | 37,942 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #84,172 - 4/7/24 2:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,938 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | wd blue pcie3 nvme |
| Test #75,717 - 12/11/23 12:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,937 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | opi5 |
| Test #128,557 - 11/5/25 2:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,936 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | nvme1TB |
| Test #82,009 - 3/20/24 2:43 am | |
|---|---|
| Score: | 37,936 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-128G-1001 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital SN520 SSD on Pi 5 |
| Test #81,857 - 3/18/24 1:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,919 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung EVO 960 II |
| Test #89,909 - 6/24/24 9:29 am | |
|---|---|
| Score: | 37,919 |
| User: | rzerres |
| Brand: | Crucial P1 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P1SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P1 500GB CT500P1SSD8 M.2 NVMe on Pi 5 Pimoroni NVMe BASE |
| Test #85,020 - 4/16/24 6:06 am | |
|---|---|
| Score: | 37,916 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ128HBHQ-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lenovo-Samsung 128GB |
| Test #90,353 - 7/2/24 6:55 am | |
|---|---|
| Score: | 37,911 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #87,159 - 5/9/24 1:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,910 |
| User: | Wildfire |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPNPZ-256G-1114 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Blue 250GB NVMe SSD on Pi 5 8GB in Argon One V3 M.2 NVMe case |
| Test #102,580 - 1/27/25 7:28 am | |
|---|---|
| Score: | 37,899 |
| User: | cslev |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC BlueSN5802TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 + geekworm x1005 + WD sn580 |
| Test #95,421 - 9/29/24 6:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,893 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ128HBHQ-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991 128Gb on Pi 5 using HatDrive! Nano - TM1XS |