To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #106,631 - 4/20/25 11:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,784 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7702TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #86,740 - 5/5/24 2:09 am | |
|---|---|
| Score: | 37,784 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520NVMeWDC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Test |
| Test #78,437 - 1/27/24 6:29 am | |
|---|---|
| Score: | 37,779 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #127,627 - 10/8/25 3:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,776 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rbpi m2 hat ssd 512 |
| Test #126,774 - 9/13/25 8:18 am | |
|---|---|
| Score: | 37,772 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PROwithHeatsink4TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5-2 |
| Test #99,684 - 12/11/24 3:53 am | |
|---|---|
| Score: | 37,769 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ128HBHQ-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #130,139 - 1/4/26 5:52 am | |
|---|---|
| Score: | 37,765 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rpi 512GB ssd on pi5 |
| Test #130,299 - 1/9/26 8:17 am | |
|---|---|
| Score: | 37,764 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN5000 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC WDBlueSN50002TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | western digital blue nvme 2tb using pironman max 5 hat |
| Test #127,767 - 10/12/25 12:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,762 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB1T0HBLR-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 1TB SSD 2 |
| Test #82,564 - 3/24/24 7:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,759 |
| User: | Shonanwalker |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial PCIe 3.0NVMe M.2SSD P3 |
| Test #84,544 - 4/10/24 11:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,758 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7702TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #128,841 - 11/20/25 1:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,756 |
| User: | zo6zo6 |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 256ssd |
| Test #93,448 - 8/25/24 12:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,755 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S501 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S501Q512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #95,417 - 9/29/24 4:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,748 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Red SN700 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | WDC RedSN7001000GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD RED SN700 |
| Test #96,640 - 10/22/24 10:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,744 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG30ZMT256GTOSHIBA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #84,707 - 4/12/24 2:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,729 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA2000M8500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD NVME M2 Kingstone |
| Test #77,495 - 1/14/24 8:39 am | |
|---|---|
| Score: | 37,721 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung MZVLB256HAHQ-000L7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung Nvme |
| Test #123,757 - 6/22/25 1:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,715 |
| User: | ssd1 |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssd1 |
| Test #100,845 - 12/31/24 2:04 am | |
|---|---|
| Score: | 37,712 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme01p1 |
| Test #93,886 - 9/2/24 10:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,700 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |