To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #98,918 - 11/27/24 12:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,448 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #132,393 - 3/15/26 4:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,448 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green SN350 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDGreenSN3501TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #90,199 - 6/29/24 4:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,448 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Makerdisk 256GB with PCIe 3 enabled and M.2 HAT+ |
| Test #132,120 - 3/5/26 10:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,441 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | KingSpec NXM-1282242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nv |
| Test #128,586 - 11/6/25 7:08 am | |
|---|---|
| Score: | 37,434 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi SSD |
| Test #93,657 - 8/28/24 10:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,432 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 960 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 960 pro pci3.0 pi5 |
| Test #111,264 - 5/4/25 5:29 am | |
|---|---|
| Score: | 37,423 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPi with NVMe |
| Test #86,855 - 5/6/24 9:41 am | |
|---|---|
| Score: | 37,418 |
| User: | ana baba |
| Brand: | Inland TN320 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland TN320NVMeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | inland ssd |
| Test #84,375 - 4/9/24 3:30 am | |
|---|---|
| Score: | 37,413 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530NVMeWDC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #87,691 - 5/15/24 12:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,412 |
| User: | ssd benchmark |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd benchmark |
| Test #128,596 - 11/6/25 1:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,405 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Oryginal PI SSD 256G |
| Test #132,134 - 3/6/26 12:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,404 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPlus250GBA3N |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #123,602 - 6/17/25 5:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,398 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV3S2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston 2TB NVMe 4.0 on Geekworm X1004 |
| Test #79,788 - 2/17/24 3:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,392 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PM9B1NVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OEM Samsung PM981 256G |
| Test #127,404 - 10/3/25 3:52 am | |
|---|---|
| Score: | 37,390 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ512HBLU-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991a on Pi5 GeekPi W01 U2500 HAT |
| Test #132,346 - 3/13/26 8:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,387 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD980PROwithHeatsink2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #85,386 - 4/19/24 6:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,384 |
| User: | RobW |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PM9B1NVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung OEM PM9B1 256GB Raspberry Pi 5 NVME hat |
| Test #128,888 - 11/22/25 2:33 am | |
|---|---|
| Score: | 37,379 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #88,179 - 5/30/24 7:53 am | |
|---|---|
| Score: | 37,376 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #76,360 - 12/22/23 1:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,374 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 970 EVO Plus |