To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #76,360 - 12/22/23 1:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,374 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 970 EVO Plus |
| Test #98,820 - 11/25/24 10:07 am | |
|---|---|
| Score: | 37,373 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P1 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P1SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #106,436 - 4/15/25 12:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,369 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | official samsung 256Gb |
| Test #92,726 - 8/12/24 1:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,367 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB512HBJQ-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Test SSD |
| Test #87,876 - 5/25/24 5:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,362 |
| User: | VortexYJ |
| Brand: | Timetec MS57 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Timetec 35TTTN2242GE3P-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | canakit 1tb nvme on raspberry pi 5 with m.2 hat+ |
| Test #127,837 - 10/15/25 6:10 am | |
|---|---|
| Score: | 37,359 |
| User: | Gasus |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar SSDNM6202TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NM620 2TB on Raspberry Pi 5 16GB |
| Test #106,352 - 4/13/25 7:57 am | |
|---|---|
| Score: | 37,357 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 665p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKNW512G8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | intel660 |
| Test #92,651 - 8/11/24 2:36 am | |
|---|---|
| Score: | 37,350 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HBJD-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NV-Gen3-PI5 |
| Test #82,628 - 3/25/24 3:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,341 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #95,925 - 10/9/24 7:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,332 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston OM3PDP3256B-A01 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston |
| Test #91,281 - 7/19/24 5:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,327 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec M2 SSD 120gb M.2 ssd 2242 |
| Test #106,844 - 4/25/25 11:20 am | |
|---|---|
| Score: | 37,317 |
| User: | nikPi |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi |
| Test #90,135 - 6/28/24 4:50 am | |
|---|---|
| Score: | 37,315 |
| User: | samsung |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZAL4256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme0n1 |
| Test #91,364 - 7/21/24 10:53 am | |
|---|---|
| Score: | 37,313 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC801 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFS256GEJ9X164N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #103,151 - 2/5/25 7:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,313 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #78,056 - 1/22/24 11:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,311 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 PRO 500GB via Pineberry HatDrive! Bottom |
| Test #131,441 - 2/12/26 9:10 am | |
|---|---|
| Score: | 37,307 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Adata Legend 700 |
| Test #129,600 - 12/16/25 8:51 am | |
|---|---|
| Score: | 37,300 |
| User: | KingSpec NE-2280 256GB NVMe |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-2562280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #96,187 - 10/14/24 7:26 am | |
|---|---|
| Score: | 37,291 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi over 2800 gen3pcie |
| Test #87,310 - 5/11/24 5:27 am | |
|---|---|
| Score: | 37,281 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston OM8SEP4256Q-A0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter PCIe Gen 3 |