To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #132,490 - 3/20/26 12:29 am | |
|---|---|
| Score: | 37,279 |
| User: | test |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB256HAHQ-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #128,587 - 11/6/25 8:51 am | |
|---|---|
| Score: | 37,271 |
| User: | domjs |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPMPZ-512G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 512GB Western Digital NVME on Pi 5 using M2 Hat |
| Test #89,648 - 6/19/24 4:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,270 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO Plus S2Pi |
| Test #100,698 - 12/29/24 3:59 am | |
|---|---|
| Score: | 37,261 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850PRO512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 Pro 512GB SATA SSD attached via USB3 adapter to Raspberry Pi 5 8GB |
| Test #102,873 - 2/1/25 7:13 am | |
|---|---|
| Score: | 37,248 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | raspberry pi with official ssd hat and ssd |
| Test #104,672 - 3/4/25 6:20 am | |
|---|---|
| Score: | 37,246 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S500Pro512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | jimbob 4-3-25 |
| Test #72,259 - 8/11/23 12:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,246 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #103,973 - 2/18/25 4:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,245 |
| User: | bacon |
| Brand: | Micron 2400 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2400MTFDKBK512QFM |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Micron 2400 nvme 512gb pi 5 nvme adapter |
| Test #129,794 - 12/21/25 8:41 am | |
|---|---|
| Score: | 37,241 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi4_nvme_benchmark_ubuntu |
| Test #88,051 - 5/28/24 5:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,237 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung on pi 5 pce3 |
| Test #127,414 - 10/3/25 7:38 am | |
|---|---|
| Score: | 37,235 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P320 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P320512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | enable 3.0 |
| Test #94,708 - 9/16/24 11:16 am | |
|---|---|
| Score: | 37,232 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung |
| Test #124,789 - 7/15/25 12:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,230 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980PRO 1TB SSD on Pi 5 using Pironman 5 |
| Test #79,539 - 2/14/24 1:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,226 |
| User: | IDYLL |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HBJD-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | IDYLL full speed |
| Test #87,701 - 5/15/24 3:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,223 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HBJD-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cytron Makerdisk |
| Test #93,359 - 8/23/24 11:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,223 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY XLR8 CS3140 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS31402TBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | [A |
| Test #82,359 - 3/23/24 6:04 am | |
|---|---|
| Score: | 37,222 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ128HBHQ-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #72,573 - 8/28/23 9:05 am | |
|---|---|
| Score: | 37,216 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM710 |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Lexar SSDNM7102TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #90,202 - 6/29/24 6:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,213 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ512HBLU-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM990a NVMe 512GB SSD - MZ9LQ512HBLU |
| Test #93,968 - 9/4/24 10:30 am | |
|---|---|
| Score: | 37,210 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 256GB PM991 M.2 2242 |