To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #93,448 - 8/25/24 12:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,755 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S501 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S501Q512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #95,417 - 9/29/24 4:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,748 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Red SN700 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | WDC RedSN7001000GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD RED SN700 |
| Test #96,640 - 10/22/24 10:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,744 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG30ZMT256GTOSHIBA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #84,707 - 4/12/24 2:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,729 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA2000M8500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD NVME M2 Kingstone |
| Test #77,495 - 1/14/24 8:39 am | |
|---|---|
| Score: | 37,721 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung MZVLB256HAHQ-000L7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung Nvme |
| Test #92,646 - 8/11/24 12:48 am | |
|---|---|
| Score: | 37,716 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 950 Pro |
| Board: | Orange Pi 5 Max |
| Device: | Samsung SSD950PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 950 Pro 500GB |
| Test #123,757 - 6/22/25 1:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,715 |
| User: | ssd1 |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssd1 |
| Test #100,845 - 12/31/24 2:04 am | |
|---|---|
| Score: | 37,712 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme01p1 |
| Test #93,886 - 9/2/24 10:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,700 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #89,930 - 6/24/24 8:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,700 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Timetec MS57 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Timetec 35TTTN2242GE3P-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | y |
| Test #123,009 - 5/28/25 7:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,699 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HBJD-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM911 |
| Test #96,710 - 10/24/24 3:34 am | |
|---|---|
| Score: | 37,697 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2210 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2210SNVMe512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #106,417 - 4/15/25 3:34 am | |
|---|---|
| Score: | 37,696 |
| User: | dli |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD960EVO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | dli |
| Test #78,079 - 1/23/24 7:26 am | |
|---|---|
| Score: | 37,692 |
| User: | km |
| Brand: | Toshiba BG3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba KBG30ZMV256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Toshiba KBG30ZMV256G 256GB NVME on Raspberry Pi 5 using Pimoroni NVMe Base T3 |
| Test #101,122 - 1/4/25 2:27 am | |
|---|---|
| Score: | 37,689 |
| User: | mokuiper |
| Brand: | Micron 2400 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2400MTFDKBK512QFM |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 2230 ROG Ally SSD |
| Test #132,457 - 3/18/26 7:17 am | |
|---|---|
| Score: | 37,683 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket 4.0 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Sabrent Rocket4.0500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #123,531 - 6/14/25 3:43 am | |
|---|---|
| Score: | 37,680 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #95,152 - 9/25/24 8:36 am | |
|---|---|
| Score: | 37,680 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS512GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend SSD 400S |
| Test #81,303 - 3/9/24 2:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,679 |
| User: | aguyngueran |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #102,482 - 1/25/25 1:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,678 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung Pro 990 SSD on Pi 5 using Geekworm X1001 PCIe to M.2 HAT |