To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #107,027 - 4/30/25 8:50 am | |
|---|---|
| Score: | 37,676 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | NVME |
| Test #131,053 - 1/29/26 2:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,673 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssdgen3 |
| Test #124,887 - 7/19/25 11:59 am | |
|---|---|
| Score: | 37,669 |
| User: | IDYLL |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HBJD-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | BW 12 samsung |
| Test #131,944 - 2/27/26 9:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,663 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,186 - 8/20/24 7:35 am | |
|---|---|
| Score: | 37,662 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM790 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM7902TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #130,420 - 1/12/26 1:16 am | |
|---|---|
| Score: | 37,661 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Phison (OEM) M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Phison PSELN128GA87MC0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 1 |
| Test #106,938 - 4/27/25 3:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,653 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM610 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM610PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Geekworm X1001 Lexar NM610 Pro PCIe Gen 2 |
| Test #129,613 - 12/16/25 7:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,648 |
| User: | slowrunner |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Official Pi 128gb SSD on official Pi Hat on Pi 5 |
| Test #90,698 - 7/8/24 3:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,648 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HBJD-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung pm991 256GB on Rpi5 |
| Test #85,060 - 4/16/24 2:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,639 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe |
| Test #87,296 - 5/11/24 1:57 am | |
|---|---|
| Score: | 37,636 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNVS1000GDAHUA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #106,414 - 4/15/25 1:37 am | |
|---|---|
| Score: | 37,630 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #126,336 - 9/3/25 4:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,630 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | . |
| Test #101,727 - 1/12/25 1:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,625 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Gigabyte AG450E Aorus Gen4 5000E |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Gigabyte AG450E500G-G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #122,952 - 5/27/25 10:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,623 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | test omv nvme 1 |
| Test #132,826 - 4/8/26 5:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,618 |
| User: | spicysauce |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PM9B1NVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Random Amazon PCIe hat, Samsung 256gb M.2 NvMe |
| Test #105,187 - 3/15/25 1:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,616 |
| User: | geerlingguy |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC511HFM256GDJTNI-82A0A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cytron MakerDisk |
| Test #84,208 - 4/8/24 1:31 am | |
|---|---|
| Score: | 37,612 |
| User: | MLOG |
| Brand: | Toshiba XG5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba KXG50ZNV512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME on Pi5 |
| Test #127,378 - 10/2/25 8:37 am | |
|---|---|
| Score: | 37,608 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 11 |
| Test #102,126 - 1/19/25 2:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,608 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NQ790 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNQ7904TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NQ790 |