To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #96,198 - 10/14/24 8:03 am | |
|---|---|
| Score: | 36,904 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi over3000 gen3pcie |
| Test #132,311 - 3/12/26 11:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,903 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,217 - 2/3/26 12:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,900 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung 990 evo plus |
| Test #89,247 - 6/13/24 8:42 am | |
|---|---|
| Score: | 36,887 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ128HCHQ-00B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD |
| Test #129,831 - 12/23/25 11:21 am | |
|---|---|
| Score: | 36,885 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi 5 16GB, Pironman 5 Max, 512GB NVMe SSD |
| Test #97,564 - 11/6/24 3:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,883 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia NVME |
| Test #98,766 - 11/24/24 2:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,877 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX8200 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX8200NP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pironman 5 rpi5 |
| Test #92,141 - 8/2/24 7:43 am | |
|---|---|
| Score: | 36,876 |
| User: | lowrencel |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | kioxia kbg40zns256g |
| Test #78,914 - 2/3/24 11:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,864 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM256GD3HX015N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi 5 with standard Raspberry Pi 5 active cooler and the X1000 NVMe hat. |
| Test #92,251 - 8/4/24 9:01 am | |
|---|---|
| Score: | 36,855 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX8100 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX8100NP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #98,373 - 11/18/24 9:08 am | |
|---|---|
| Score: | 36,849 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SP A60 256GB - Waveshare NVME adapter PCIeGEN2 |
| Test #101,236 - 1/5/25 4:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,844 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZAL4256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | vince test nvme |
| Test #100,023 - 12/16/24 4:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,839 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Fanxiang S500Pro512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #91,493 - 7/23/24 6:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,827 |
| User: | ko_cappy |
| Brand: | Crucial P5 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P5PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPI 5 w GeeekPi Support PCIe M.2 NVMe SSD Shield Top N04 |
| Test #78,424 - 1/27/24 5:27 am | |
|---|---|
| Score: | 36,827 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT250P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P2 M.2 NVME 256GB using Geekworm X1002 |
| Test #81,313 - 3/9/24 6:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,826 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310480GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | spair_Patriot_480_Pi5 |
| Test #87,354 - 5/11/24 9:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,822 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Plextor PX Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Plextor PX-512M9PeG |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #92,505 - 8/8/24 2:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,814 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #101,085 - 1/3/25 10:36 am | |
|---|---|
| Score: | 36,802 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 800 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND800 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Adata Legend 800 |
| Test #102,822 - 1/31/25 12:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,799 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AMD R5 M.2 SATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AMD R5MP256G8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Cytron Makerdisk |