To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #81,662 - 3/16/24 1:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #133,196 - 4/26/26 4:10 am | |
|---|---|
| Score: | 37,584 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLW256HEHP-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #95,760 - 10/7/24 3:21 am | |
|---|---|
| Score: | 37,583 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Test NVme |
| Test #130,541 - 1/15/26 3:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,579 |
| User: | joelbitar |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung PM9A1NVMeSamsung512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD on pi5 |
| Test #130,647 - 1/18/26 9:11 am | |
|---|---|
| Score: | 37,577 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec NX |
| Test #127,197 - 9/27/25 7:11 am | |
|---|---|
| Score: | 37,576 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZVLW256HEHP-000L7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | a |
| Test #79,520 - 2/14/24 12:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,575 |
| User: | Dr Dante |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 on Pi 5 |
| Test #92,051 - 7/31/24 7:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,568 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | NVIDIA Jetson AGX Orin Developer Kit |
| Device: | Transcend TS2TMTE220S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #124,636 - 7/11/25 11:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,557 |
| User: | davo52 |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Silicon Power SPCC M.2 PCIe SSD |
| Test #83,635 - 4/3/24 5:10 am | |
|---|---|
| Score: | 37,557 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HAJD-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #87,367 - 5/12/24 3:06 am | |
|---|---|
| Score: | 37,548 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #125,071 - 7/25/25 10:00 am | |
|---|---|
| Score: | 37,547 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston OM8SEP4512Q-A0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nubbel_KingstonOEM_512GB |
| Test #103,541 - 2/12/25 7:19 am | |
|---|---|
| Score: | 37,546 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #125,830 - 8/17/25 9:50 am | |
|---|---|
| Score: | 37,544 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Lite 1.0 |
| Device: | Samsung PM991NVMeSamsung128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM5 w 128GB Samsung Drive |
| Test #89,178 - 6/12/24 10:27 am | |
|---|---|
| Score: | 37,544 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | WS 256GB NVME SSD PI5 PCIex3 |
| Test #129,107 - 11/30/25 12:13 am | |
|---|---|
| Score: | 37,540 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 990 EVO Plus on Pi 5 using Geekworm X1001 hat |
| Test #130,555 - 1/16/26 2:19 am | |
|---|---|
| Score: | 37,540 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi SSD Pci2.0 on Rpi5 |
| Test #102,140 - 1/19/25 7:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,538 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 evo ssd on pi 5 |
| Test #92,043 - 7/31/24 2:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,536 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi test 2 nvme |
| Test #102,467 - 1/25/25 11:07 am | |
|---|---|
| Score: | 37,532 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC WDBlueSN580500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD BLUE |