To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #90,851 - 7/12/24 12:07 am | |
|---|---|
| Score: | 36,510 |
| User: | flyingk |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 256GB NVME with Geekworm Bottom Shield on Pi 5 running openplotter 4 |
| Test #84,723 - 4/12/24 4:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,505 |
| User: | foobar1452 |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron MTFDKBA2T0TFH-1BC1AABHA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Micron Solid State Drive 2048GB NAND Flash (TLC) 600 TBW PCIe Gen4/NVMe 1.4 M.2 |
| Test #106,327 - 4/12/25 2:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,502 |
| User: | Smalldog602 |
| Brand: | HP EX950 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | HP SSDEX9502TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 512gb HP m.2 NVMe |
| Test #86,150 - 4/28/24 12:12 am | |
|---|---|
| Score: | 36,498 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #82,541 - 3/24/24 2:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,495 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6001T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Team MP33 on Pi 5 Pimoroni NVMe Base |
| Test #125,504 - 8/6/25 10:06 am | |
|---|---|
| Score: | 36,473 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #129,749 - 12/20/25 10:41 am | |
|---|---|
| Score: | 36,471 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Pro |
| Test #104,944 - 3/10/25 4:59 am | |
|---|---|
| Score: | 36,467 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Gigabyte M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Gigabyte GP-GSM2NE3128GNTD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Gigabite 128Gb PCIE x3 |
| Test #131,571 - 2/16/26 12:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,431 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | testing ss70 |
| Test #84,108 - 4/7/24 5:06 am | |
|---|---|
| Score: | 36,429 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX6000 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX6000PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,314 - 9/10/24 3:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,420 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix HFM256GD3HX015N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Hynix256-OPI5 |
| Test #123,607 - 6/17/25 7:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,417 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green SN350 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS240G2G0C-00AJM0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Wester Digital SSD green 240 gb |
| Test #123,608 - 6/17/25 8:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,411 |
| User: | Lu1ssR3ynal2 |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZVL4512HBLU-00BL7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM9B1 (M.22280 NVMe, PCIe4.0) |
| Test #105,498 - 3/21/25 8:12 am | |
|---|---|
| Score: | 36,401 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | ssd |
| Test #90,315 - 7/1/24 7:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,401 |
| User: | Celestial |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC501HFM256GDJTNG-8310A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5_Argon1 |
| Test #103,152 - 2/5/25 8:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,397 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvmefresh |
| Test #103,945 - 2/17/25 10:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,396 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ubuntu24_pcie3 |
| Test #97,265 - 11/1/24 2:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,393 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM6202TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cytron Makerdisk |
| Test #94,094 - 9/6/24 3:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,390 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KLEVV CRAS C910 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KLEVV CRASC910M.2NVMeSSD1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nve |
| Test #130,447 - 1/12/26 3:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,379 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |