To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #78,624 - 1/30/24 12:00 am | |
|---|---|
| Score: | 37,144 |
| User: | DarkMathew |
| Brand: | Verbatim Vi3000 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Verbatim Vi3000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Verbatim Vi3000 via RTL9210 |
| Test #82,377 - 3/23/24 9:11 am | |
|---|---|
| Score: | 37,133 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NVME |
| Test #126,332 - 9/3/25 4:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,131 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD990PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | evo990-3b |
| Test #132,936 - 4/15/26 10:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,128 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SNV3S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston SSD on Pi 5 |
| Test #83,472 - 4/1/24 11:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,125 |
| User: | Anon ML |
| Brand: | Toshiba XG5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba KXG50ZNV512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 4GB NVME |
| Test #103,708 - 2/14/25 9:40 am | |
|---|---|
| Score: | 37,123 |
| User: | anan |
| Brand: | Intel 7600p Pro SSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKKF256G8L |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #126,411 - 9/4/25 2:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,113 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Before Gen3 Mod to Config |
| Test #103,472 - 2/10/25 5:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,111 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KINGSTON SNV2S250G |
| Test #89,704 - 6/20/24 3:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,111 |
| User: | OlavAlexanderMjelde |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV2 M.2 NVMe Gen 4 SSD (2TB) on Pi 5 using Pimironi NVMe Base Duo for Raspberry Pi 5 |
| Test #128,764 - 11/15/25 11:49 am | |
|---|---|
| Score: | 37,107 |
| User: | Roze Koek |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD990PROwithHeatsink4TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | s990 pro pironmax5 Max |
| Test #132,022 - 3/2/26 2:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,105 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Union Memory Systems AM630 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | UMIS RPJTJ128MEE1MWX |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #132,726 - 4/4/26 12:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,094 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Canakit 256GB NVMe Prebuilt Pi5 8GB |
| Test #133,442 - 5/6/26 9:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,086 |
| User: | AIMoo |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | AIMoo |
| Test #131,443 - 2/12/26 10:30 am | |
|---|---|
| Score: | 37,076 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #86,884 - 5/6/24 3:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,071 |
| User: | notsimar |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia BG5 256GB RPI5-8GB pimoroni base |
| Test #128,699 - 11/12/25 5:25 am | |
|---|---|
| Score: | 37,070 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Freenova M2.MvMe SSD 128GB |
| Test #71,752 - 7/24/23 12:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,066 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus 1TB (CT1000P3PSSD8) |
| Test #126,912 - 9/17/25 8:19 am | |
|---|---|
| Score: | 37,064 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 2 |
| Test #95,915 - 10/9/24 3:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,064 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix Gold P31 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix SHGP31-500GM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | HLK |
| Test #88,420 - 6/2/24 6:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,064 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPNPZ-256G-1114 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Acer 256GB |