To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #103,751 - 2/15/25 3:26 am | |
|---|---|
| Score: | 37,061 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | rpi-02 |
| Test #129,709 - 12/19/25 7:17 am | |
|---|---|
| Score: | 37,058 |
| User: | bmidy2 |
| Brand: | Union Memory Systems AM610 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | UMIS RPJTJ512MEE1OWX |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | lenovo SSD 480GB on Pi5 16GB |
| Test #81,310 - 3/9/24 5:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,049 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S770 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S7702TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #128,363 - 11/1/25 3:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,044 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba XG5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Toshiba KXG50ZNV512GNVMe512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ex hp g4 toshiba 512GB nvme ssd |
| Test #103,345 - 2/7/25 8:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,043 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPi SSD Hat+ |
| Test #129,320 - 12/7/25 3:06 am | |
|---|---|
| Score: | 37,041 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | aaa |
| Test #92,100 - 8/1/24 12:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,029 |
| User: | zhicz |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ128HCHQ-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 991A |
| Test #100,208 - 12/20/24 6:23 am | |
|---|---|
| Score: | 37,021 |
| User: | 21sd95 |
| Brand: | Crucial P5 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P5PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME Crucial PS 5 on rpi5 with pcie HAT |
| Test #90,414 - 7/3/24 11:02 am | |
|---|---|
| Score: | 37,018 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS512GMTE220S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend 512 |
| Test #84,553 - 4/11/24 1:04 am | |
|---|---|
| Score: | 37,015 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 800 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND800 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | adata legend 800 500gb |
| Test #127,956 - 10/19/25 1:34 am | |
|---|---|
| Score: | 37,015 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung990 |
| Test #123,094 - 5/31/25 8:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,015 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WesternDegital SN550 SSD on Pi 5 using Geekworm model:X1004 V1.1 |
| Test #92,540 - 8/9/24 12:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,013 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE300S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | raspi51 nvme |
| Test #131,981 - 3/1/26 9:34 am | |
|---|---|
| Score: | 37,012 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Pinedrive SSD94 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Pinedrive SSD94-2563CG-PB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #103,759 - 2/15/25 6:39 am | |
|---|---|
| Score: | 37,002 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #87,439 - 5/13/24 6:13 am | |
|---|---|
| Score: | 37,002 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5802TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD blue 2TB |
| Test #91,511 - 7/24/24 2:27 am | |
|---|---|
| Score: | 36,995 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ128HBHQ-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PCIe V3 |
| Test #94,083 - 9/6/24 8:52 am | |
|---|---|
| Score: | 36,991 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,214 - 2/23/25 11:01 am | |
|---|---|
| Score: | 36,991 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Lite 1.0 |
| Device: | Crucial CT4000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial pcie 3.0 |
| Test #78,187 - 1/24/24 12:25 am | |
|---|---|
| Score: | 36,978 |
| User: | Finch6 |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991a SSD on Pi 5 using Pineberry HAtDrive! Top (PCIe Gen3) |