To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #96,551 - 10/21/24 6:15 am | |
|---|---|
| Score: | 36,249 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG30ZMS256GNVMeTOSHIBA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | toshiba |
| Test #101,137 - 1/4/25 8:44 am | |
|---|---|
| Score: | 36,249 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PM981NVMeSamsung512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #98,121 - 11/14/24 2:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,238 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba XG5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba KXG50ZNV256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,253 - 8/21/24 1:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,233 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS250G3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5, waveshare hat duo, WD SN750 |
| Test #127,744 - 10/11/25 11:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,232 |
| User: | SgtCreepy |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Silicon Power ssd on Pi 5 Pironman 5 Max |
| Test #86,261 - 4/29/24 12:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,227 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 PRO 1TB on Pi 5 using NVMe BASE |
| Test #90,095 - 6/27/24 2:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,225 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM128GDGTNG-87A0A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK hynix SSD m2 Pi 5 PCI |
| Test #81,754 - 3/17/24 5:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,218 |
| User: | EstebanJifcote |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV2 1TB on RPi 5 8Gb using Geekworm x1001 |
| Test #105,151 - 3/15/25 4:55 am | |
|---|---|
| Score: | 36,194 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung970evoPlus |
| Test #103,846 - 2/15/25 8:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,190 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec XF Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec XF-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #89,691 - 6/20/24 11:21 am | |
|---|---|
| Score: | 36,190 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO4TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 Pro 4TB on Raspberry Pi 5 with Pimoroni PCIE BASE DUO |
| Test #105,799 - 3/28/25 11:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,187 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2210 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2210SNVMe512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 4 GB 512 GB NVME |
| Test #90,776 - 7/10/24 8:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,177 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SP PCIe Gen 3 SSD Model A60 1TB |
| Test #83,185 - 3/29/24 8:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,174 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX8100 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX8100NP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA NVME 256GB |
| Test #96,983 - 10/28/24 7:02 am | |
|---|---|
| Score: | 36,165 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG Gammix S11 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData GAMMIXS11Pro |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | adata xpg |
| Test #106,834 - 4/25/25 9:41 am | |
|---|---|
| Score: | 36,154 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM512GDGTNG-87A0A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd |
| Test #130,824 - 1/23/26 7:50 am | |
|---|---|
| Score: | 36,152 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba XG5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Toshiba KXG50ZNV512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | firstSSD |
| Test #88,295 - 6/1/24 7:19 am | |
|---|---|
| Score: | 36,149 |
| User: | DATO DP342 on Pi5 using EP-0210 |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | DATO DP342 m.2 2242 PCI SSD on Pi5 using EP-0210 |
| Test #86,761 - 5/5/24 8:19 am | |
|---|---|
| Score: | 36,145 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba XG5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba KXG50ZNV512GNVMe512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #127,813 - 10/14/25 6:49 am | |
|---|---|
| Score: | 36,137 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD980PROwithHeatsink2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Pro SSD on Pi 5 |