To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #98,567 - 11/21/24 1:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,980 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,835 - 2/24/26 9:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,972 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kioxia EG6512GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #99,695 - 12/11/24 7:56 am | |
|---|---|
| Score: | 35,956 |
| User: | ClemontX |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi SSD For Raspberry Pi 5 256 GB, CM5 on Dev Kit |
| Test #85,822 - 4/24/24 3:48 am | |
|---|---|
| Score: | 35,956 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE110S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,586 - 9/14/24 2:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,950 |
| User: | clear |
| Brand: | Orico J10 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Orico J10 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #105,584 - 3/23/25 7:15 am | |
|---|---|
| Score: | 35,935 |
| User: | Vasques666 |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-2562280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec SSD M2 256GB NVME |
| Test #127,653 - 10/9/25 1:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,924 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #130,296 - 1/9/26 4:49 am | |
|---|---|
| Score: | 35,920 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #124,500 - 7/9/25 6:52 am | |
|---|---|
| Score: | 35,912 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Transcend TS512GMTE220S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | TS512GMTE220S - Pi5 16GB - Pironman 5 MAX |
| Test #126,821 - 9/14/25 1:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,911 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme on pi 5 gen 1 |
| Test #77,707 - 1/18/24 3:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,904 |
| User: | jackra1n |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi 5 with Geekworm X1002 v1.1 NVME hat and Kingston NV1 SSD |
| Test #100,813 - 12/30/24 4:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,903 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | intenso m.2 ssd pcie 250gb over pcie3 |
| Test #106,421 - 4/15/25 5:31 am | |
|---|---|
| Score: | 35,902 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLW256HEHP-000L7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #84,618 - 4/11/24 4:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,901 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC711HFM512GD3JX013N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 4 TB |
| Test #130,286 - 1/8/26 8:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,900 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | P3460 on Pi 5 |
| Test #88,451 - 6/3/24 7:43 am | |
|---|---|
| Score: | 35,896 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE300S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend |
| Test #128,002 - 10/20/25 12:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,893 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RaspBerry 256 NVMe |
| Test #91,432 - 7/22/24 9:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,889 |
| User: | BeanPi |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston V2 |
| Test #101,971 - 1/17/25 7:21 am | |
|---|---|
| Score: | 35,878 |
| User: | washosk |
| Brand: | Western Digital Black SN850X Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC WDBLACKSN850X4000GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Wenster Digital Black SN850X 4Tb |
| Test #127,850 - 10/15/25 2:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,877 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |