To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #126,491 - 9/6/25 2:58 am | |
|---|---|
| Score: | 35,632 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision E100 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-E1000256G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #128,270 - 10/29/25 3:32 am | |
|---|---|
| Score: | 35,628 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS512GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | - |
| Test #127,408 - 10/3/25 6:44 am | |
|---|---|
| Score: | 35,622 |
| User: | max |
| Brand: | SSSTC CL4 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSSTC CL4-4D512-Q79 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Tech Corp. CL4 |
| Test #89,436 - 6/15/24 10:59 am | |
|---|---|
| Score: | 35,613 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria G2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #80,031 - 2/22/24 4:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,609 |
| User: | BoyFrary |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 SSD on Pi 5 using Argon NEO 5 NVMe case |
| Test #95,671 - 10/4/24 12:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,605 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ1T0HBLB-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PV991A SSD on Pi 5 with Argon One V3 M.2 NVME PCIE Case |
| Test #83,350 - 3/31/24 8:44 am | |
|---|---|
| Score: | 35,601 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston |
| Test #130,629 - 1/17/26 7:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,596 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Red SN700 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC WDRedSN7001000GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Red SN700 SSD on Pi 5 using NVME Base Case & NVME Base Duo |
| Test #104,893 - 3/9/25 2:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,588 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SSSTC CL1-3D512-Q11NVMeSSSTC512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,252 - 8/21/24 12:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,580 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS250G3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 5 with WD SN750 |
| Test #98,958 - 11/28/24 1:31 am | |
|---|---|
| Score: | 35,575 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC511NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #132,249 - 3/10/26 8:34 am | |
|---|---|
| Score: | 35,573 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | KingSpec NE-5122280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #84,779 - 4/13/24 8:58 am | |
|---|---|
| Score: | 35,568 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #132,345 - 3/13/26 8:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,555 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 950 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD950PRO256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 950 PRO 256 SSD using Pimoroni NVMe Base on Pi 5 |
| Test #126,184 - 8/28/25 4:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,549 |
| User: | Hung |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #106,028 - 4/4/25 1:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,537 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Optane 16GB Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel HBRPEKNX0203A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | intel |
| Test #84,907 - 4/14/24 5:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,521 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD780 |
| Test #123,089 - 5/31/25 1:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,489 |
| User: | lm |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GTOSHIBAMEMORY |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | NVME on Pi5 |
| Test #93,700 - 8/30/24 2:14 am | |
|---|---|
| Score: | 35,477 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S501 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S501Q512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME512 |
| Test #130,786 - 1/22/26 11:42 am | |
|---|---|
| Score: | 35,472 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | testTwo |