To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #129,475 - 12/11/25 7:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,465 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | s |
| Test #91,204 - 7/18/24 9:17 am | |
|---|---|
| Score: | 35,460 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS1030250GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Description |
| Test #87,722 - 5/16/24 2:21 am | |
|---|---|
| Score: | 35,445 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Gen 3 Speed test |
| Test #102,366 - 1/24/25 3:21 am | |
|---|---|
| Score: | 35,444 |
| User: | egypt |
| Brand: | Samsung PM951 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLV256HCHP-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,914 - 9/3/24 8:35 am | |
|---|---|
| Score: | 35,438 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC511NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | HK Hynix BC511 |
| Test #129,854 - 12/24/25 5:32 am | |
|---|---|
| Score: | 35,436 |
| User: | sunfounder |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD990PRO4TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pironman5 Pro-MAX Dual NVMe PIP,Samsung 990 Pro on 2 dual,PCIe Gen 2 |
| Test #85,001 - 4/16/24 12:08 am | |
|---|---|
| Score: | 35,433 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS500GMTE110Q |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend 500Gb |
| Test #92,971 - 8/16/24 4:32 am | |
|---|---|
| Score: | 35,428 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | DeskPiNVME |
| Test #104,392 - 2/26/25 6:02 am | |
|---|---|
| Score: | 35,425 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | server 10H |
| Test #125,721 - 8/12/25 1:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,421 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-128G-1001 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN520 |
| Test #74,515 - 11/17/23 7:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,415 |
| User: | lanefu |
| Brand: | Western Digital Black SN750 SE Series |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | WDC WDBLACKSN750SE250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD BLACK SN750 on Rock 5B |
| Test #104,032 - 2/20/25 11:16 am | |
|---|---|
| Score: | 35,409 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Benchmark nro2 |
| Test #81,397 - 3/11/24 6:57 am | |
|---|---|
| Score: | 35,404 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 950 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD950PRO256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 950 Pro 256GB |
| Test #102,445 - 1/25/25 3:17 am | |
|---|---|
| Score: | 35,396 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | KingSpec NE-2562280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kingtech nvme on geekwork |
| Test #94,149 - 9/7/24 1:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,377 |
| User: | bd |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 Pro 2TB Pimoroni Base Duo Raid1 |
| Test #129,839 - 12/23/25 4:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,373 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000T500SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial T500 pi5 |
| Test #127,594 - 10/7/25 12:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,356 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 980 |
| Test #96,715 - 10/24/24 4:23 am | |
|---|---|
| Score: | 35,334 |
| User: | foobar1452 |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron MTFDKBA2T0TFH-1BC1AABHA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | jordi brouwer benchmark raspi5 ssd |
| Test #132,658 - 4/1/26 10:15 am | |
|---|---|
| Score: | 35,330 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Netac NVMeSSD500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Netac NV3000 500GB on Pi 5 using X1001 PCIe to M.2 NVMe shield |
| Test #101,997 - 1/17/25 2:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,325 |
| User: | mr green |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG30ZMT128GTOSHIBA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |