To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #123,302 - 6/6/25 5:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 61,166 |
| User: | Shonanwalker |
| Brand: | Kingston SSDNow KC300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SKC3000D2048G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | KC3000 2TB using Mps2280 M.2 hat -Gen3 6.6.78-v8-16k-pt3+ Debian Mar 12 2025:kernel8 |
| Test #92,299 - 8/5/24 7:35 am | |
|---|---|
| Score: | 61,162 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #100,498 - 12/26/24 5:28 am | |
|---|---|
| Score: | 61,154 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P310 240GB SSD on Pi5 using PCI |
| Test #79,095 - 2/7/24 6:42 am | |
|---|---|
| Score: | 61,151 |
| User: | km |
| Brand: | SKHynix Gold P31 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix SHGP31-1000GM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SK Hynix P31 1TB on RPi 5 4GB using Pimoroni NVMe Base |
| Test #93,898 - 9/3/24 5:14 am | |
|---|---|
| Score: | 61,145 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | TT |
| Test #99,117 - 12/1/24 3:28 am | |
|---|---|
| Score: | 61,134 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix Platinum P41 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix SHPP41-2000GM |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK hynix on Pi 5 using Geekworm Shield |
| Test #85,494 - 4/21/24 12:34 am | |
|---|---|
| Score: | 61,128 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #95,988 - 10/10/24 9:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 61,108 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Core Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600COREMINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #84,176 - 4/7/24 3:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 61,092 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-2130-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,829 - 9/1/24 8:07 am | |
|---|---|
| Score: | 61,083 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Micro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600MICRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | corsair mp600 micro 1tb - gen3 |
| Test #133,546 - 5/12/26 2:26 am | |
|---|---|
| Score: | 61,070 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #104,978 - 3/10/25 9:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 61,056 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial p3 1TB pcle gen3 nvme m.2 ssd on raspberry pi 5 using pcle adapter |
| Test #104,417 - 2/26/25 4:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 61,035 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket 4.0 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent Rocket4.0500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test2 |
| Test #94,617 - 9/15/24 2:16 am | |
|---|---|
| Score: | 61,034 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #90,571 - 7/6/24 10:01 am | |
|---|---|
| Score: | 61,021 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #88,035 - 5/28/24 11:50 am | |
|---|---|
| Score: | 61,021 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-2130-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | gen3 |
| Test #93,149 - 8/19/24 3:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 61,021 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS2130 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | PNY CS21301TBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #103,977 - 2/18/25 9:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 61,004 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #84,672 - 4/12/24 9:14 am | |
|---|---|
| Score: | 60,995 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #94,646 - 9/15/24 11:41 am | |
|---|---|
| Score: | 60,987 |
| User: | codyolio314 |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Inland TN450 NVMe M.2 on Pi 5 (8GB) with Argon ONE V3 M.2 NVMe PCIE case |