To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #85,387 - 4/19/24 6:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,948 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6002T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | TeamGroup MP33 2TB NVMe Gen2 on Pi 5 using Geekwork X1001 shield |
| Test #82,712 - 3/26/24 11:28 am | |
|---|---|
| Score: | 32,941 |
| User: | Tester |
| Brand: | Kioxia Exceria NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KIOXIA-EXCERIASSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | KIOXIA 250GB Pimoroni NVME |
| Test #90,136 - 6/28/24 4:56 am | |
|---|---|
| Score: | 32,928 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE220S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | duh |
| Test #103,068 - 2/4/25 1:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,927 |
| User: | Prakash |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC511NVMeSK512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK Hynix 512GB SSD |
| Test #80,454 - 3/1/24 2:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,906 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 |
| Test #133,416 - 5/6/26 8:07 am | |
|---|---|
| Score: | 32,896 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | OrangePi 5 Max |
| Device: | WDC PCSN530SDBPTPZ-256G-1002 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OPi5Max |
| Test #102,594 - 1/27/25 2:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,887 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #90,004 - 6/26/24 3:41 am | |
|---|---|
| Score: | 32,876 |
| User: | Petr |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia BG4 NVMe 256GB 2230 in Raspberry pi M.2 HAT+, stock RPi5 clock, PCIe Gen2 |
| Test #91,372 - 7/21/24 2:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,857 |
| User: | JohnJ |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT4000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5, Argon ONE V3 NVME, Crucial P3 Plus |
| Test #88,757 - 6/6/24 12:36 am | |
|---|---|
| Score: | 32,849 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG Gammix S5 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData GAMMIXS5 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Adata 250GB |
| Test #83,178 - 3/29/24 5:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,836 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified (Masked) |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | RockChip ElectronicsCo.,Ltdcpu-map |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Rock 5B 32GB RAM, JP850 4TB LEVEN NVME from Amazon |
| Test #126,277 - 9/2/25 9:35 am | |
|---|---|
| Score: | 32,817 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM256GDJTNG-8310A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd_gen3 |
| Test #86,699 - 5/4/24 3:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,777 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 7600p Pro SSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKKF256G7L |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | PCIe2-SSD |
| Test #92,296 - 8/5/24 6:56 am | |
|---|---|
| Score: | 32,735 |
| User: | ayrat |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PROwithHeatsink4TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung model: SSD 990 PRO on Raspberry Pi 5 |
| Test #106,014 - 4/4/25 3:58 am | |
|---|---|
| Score: | 32,724 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ512HBLU-00B00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung ssd |
| Test #102,201 - 1/21/25 5:24 am | |
|---|---|
| Score: | 32,718 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC401 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | SKHynix PC401NVMeSK512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Opi5+Hynix |
| Test #124,921 - 7/20/25 3:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,702 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM951 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZFLV128HCGR-000MV |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #89,127 - 6/11/24 5:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,683 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 5 |
| Test #81,728 - 3/17/24 12:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,661 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Sabrent SB-2130-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi5 Sabrent SB-2130-256 |
| Test #133,294 - 5/1/26 1:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,646 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 600p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKKW256G7 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intel 600p 256GB on Pi 5 using Geekworm X1001 HAT |