To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #75,512 - 12/7/23 3:19 am | |
|---|---|
| Score: | 32,645 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix HFM256GD3HX015N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SKHynix 256 Opi5 |
| Test #130,490 - 1/14/26 11:46 am | |
|---|---|
| Score: | 32,629 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | NVME SSD |
| Test #82,410 - 3/23/24 12:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,622 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba XG4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba THNSN5256GPUK |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Toshiba THNSN5256GPUK |
| Test #88,938 - 6/8/24 3:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,621 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A1000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA1000M8480G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | a1000 |
| Test #124,047 - 6/28/25 6:57 am | |
|---|---|
| Score: | 32,619 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPMPZ-512G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | wd sn530 |
| Test #98,890 - 11/26/24 6:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Rock 5B+ |
| Test #99,070 - 11/30/24 10:50 am | |
|---|---|
| Score: | 32,593 |
| User: | wupp |
| Brand: | Corsair Force MP510 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair ForceMP510 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | jpi5-ubuntu-lxd Corsair 256GB |
| Test #104,433 - 2/27/25 4:47 am | |
|---|---|
| Score: | 32,581 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | nvme bookworm 64bit |
| Test #93,188 - 8/20/24 7:41 am | |
|---|---|
| Score: | 32,576 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN740NVMeWD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | sn740 |
| Test #78,899 - 2/3/24 1:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,536 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 990 Pro 2 TB |
| Test #85,681 - 4/23/24 6:28 am | |
|---|---|
| Score: | 32,535 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial NVME on Pi 5 |
| Test #124,993 - 7/22/25 7:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,535 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #128,725 - 11/14/25 11:53 am | |
|---|---|
| Score: | 32,528 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | freenoveFNK0098 |
| Test #98,532 - 11/20/24 10:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,526 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2300 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2300NVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Micron 256GB |
| Test #129,523 - 12/13/25 8:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,518 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified (Masked) |
| Board: | Orange Pi 5 Ultra |
| Device: | RockChip ElectronicsCo.,Ltdcpu-map |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | nvme aliexpress |
| Test #102,032 - 1/18/25 3:39 am | |
|---|---|
| Score: | 32,503 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #90,542 - 7/5/24 4:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,501 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC501HFM256GDJTNG-8310A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #123,712 - 6/20/25 1:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,474 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM7101TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NM710 1 TB on rpi 5 |
| Test #92,755 - 8/13/24 12:14 am | |
|---|---|
| Score: | 32,473 |
| User: | test 3 |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT4000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,280 - 2/6/26 9:36 am | |
|---|---|
| Score: | 32,471 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 970Evo Plus |