To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #95,775 - 10/7/24 11:13 am | |
|---|---|
| Score: | 31,295 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG30ZMT128GTOSHIBA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #131,865 - 2/25/26 4:30 am | |
|---|---|
| Score: | 31,284 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung1024GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | EFS Raspberry PI 5 Samsung PM991a |
| Test #126,211 - 8/29/25 9:07 am | |
|---|---|
| Score: | 31,265 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #90,090 - 6/27/24 12:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,256 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S500Pro512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | fanxiang S500PRO 500gb |
| Test #80,385 - 3/1/24 3:43 am | |
|---|---|
| Score: | 31,251 |
| User: | WolfG |
| Brand: | Intenso Memory Case |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso WD50NPZZ-00A9JT0 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | INTENSO 5GB USB 3.0 on pi 5 |
| Test #127,640 - 10/9/25 7:29 am | |
|---|---|
| Score: | 31,246 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 7600p Pro SSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKKF512G8L |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | INTEL SSDPEKKF512G8L 512GB on Pi5 8Gb using pimoroni NVME Base Duo for Raspberry Pi 5 |
| Test #86,921 - 5/7/24 1:38 am | |
|---|---|
| Score: | 31,217 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | samssd pi5 nvme |
| Test #80,299 - 2/28/24 11:56 am | |
|---|---|
| Score: | 31,212 |
| User: | fo0bar |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB512HBJQ-00007 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | On Pimoroni NVMe bse (pi5) |
| Test #88,597 - 6/4/24 1:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,209 |
| User: | DarkFiire |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Patriot M.2P310240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | DarkFiire |
| Test #97,918 - 11/12/24 5:31 am | |
|---|---|
| Score: | 31,201 |
| User: | hj |
| Brand: | Undentified (Masked) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | RockChip ElectronicsCo.,Ltdcpu-map |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Orangepi 5 with Cusu CV3500M 1TB nvme drive |
| Test #128,171 - 10/25/25 2:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,201 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland TN320 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland TN320NVMeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Inland TN320 512GB SSD on Pi 5 using GeekPi N04 NVME Adapter |
| Test #81,961 - 3/19/24 1:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,201 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,913 - 2/26/26 9:35 am | |
|---|---|
| Score: | 31,189 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba BG3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba KBG30ZMV256GKIOXIA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #78,647 - 1/30/24 7:20 am | |
|---|---|
| Score: | 31,184 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM6201TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NM620 |
| Test #91,483 - 7/23/24 1:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,159 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #132,133 - 3/6/26 12:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,145 |
| User: | shorted.neuron |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston 1GB NVMe Ubuntu 24 headless |
| Test #112,769 - 5/5/25 5:58 am | |
|---|---|
| Score: | 31,141 |
| User: | Paprikodlak |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPi 5 16GB Samsung 980 |
| Test #80,114 - 2/24/24 9:09 am | |
|---|---|
| Score: | 31,138 |
| User: | geerlingguy |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cytron Makerdisk |
| Test #99,624 - 12/9/24 9:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,135 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVL21T0HCLR-00B00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 1T |
| Test #130,988 - 1/28/26 5:24 am | |
|---|---|
| Score: | 31,134 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | NVME 512 Pi5 8GB X1001 Adapter |