To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #97,572 - 11/6/24 9:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,450 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apacer AS2280P4 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Pro |
| Device: | Apacer AS2280P4256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #124,520 - 7/9/25 1:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,445 |
| User: | jaeungjang |
| Brand: | SKHynix PC601 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFS256GEJ4X112N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SkHynix 256GB M.2 NVMe on pi 5 HatDrive 2 |
| Test #133,524 - 5/10/26 10:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,434 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC401 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix PC401NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Disk 1 of 4 PC401s |
| Test #106,378 - 4/14/25 4:13 am | |
|---|---|
| Score: | 31,428 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS512GMTE452T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend MTE452T SSD on Pi 5 using M.2 HAT+ |
| Test #85,091 - 4/17/24 3:29 am | |
|---|---|
| Score: | 31,427 |
| User: | Luca |
| Brand: | Kingston OEM RBU-SNS M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston RBUSNS8154P3128GJ |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Kingston RBUSNS8154P3128GJ nvme on Pi 5 using Geeekpi N4 nvme SSD shield |
| Test #101,095 - 1/3/25 1:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,403 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Phison (OEM) M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Phison PSELN128GA87MC0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | sata m2 |
| Test #133,318 - 5/3/26 5:06 am | |
|---|---|
| Score: | 31,395 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P5 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT2000P5PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | wypocNAS Drive 1 |
| Test #78,102 - 1/23/24 9:33 am | |
|---|---|
| Score: | 31,392 |
| User: | Indispus |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ512HALU-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SAMSUNG MZALQ512HALU-000L1 |
| Test #82,902 - 3/27/24 4:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,392 |
| User: | hjeldin |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | LexarNM620 on RPI5 with Pimoroni NVME shield |
| Test #124,604 - 7/11/25 11:44 am | |
|---|---|
| Score: | 31,381 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPNUW-256G-1006 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | wd |
| Test #81,851 - 3/18/24 1:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,377 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC300 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix PC300NVMeSK512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | [B[A |
| Test #76,293 - 12/21/23 9:23 am | |
|---|---|
| Score: | 31,373 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #99,302 - 12/4/24 12:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,352 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990Pro PCIe 4.0 on Pi5 on ArgonPi5 m.2 |
| Test #95,887 - 10/9/24 9:44 am | |
|---|---|
| Score: | 31,338 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar 512GB M.2 PCIe NVMe NM620 PCIe v3 enabled |
| Test #102,534 - 1/26/25 2:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,336 |
| User: | Mr.Teem |
| Brand: | Fikwot FN501 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fikwot FN501Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | FIKWOT 256 SSD on Pi 5 52Pi M.2 nvme ssd adapter No4 |
| Test #132,698 - 4/3/26 1:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,312 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | arrr |
| Test #82,269 - 3/22/24 9:58 am | |
|---|---|
| Score: | 31,310 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS128GMTE110S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #82,367 - 3/23/24 7:20 am | |
|---|---|
| Score: | 31,304 |
| User: | pi1 |
| Brand: | Fanxiang S501 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S501Q512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cytron Makerdisk |
| Test #125,446 - 8/4/25 9:27 am | |
|---|---|
| Score: | 31,304 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-HP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Solid State Storage Technology Corporation CL1-3D256-Q11 NVMe SSD M.2 (rev 03) |
| Test #78,022 - 1/22/24 12:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,301 |
| User: | c5bill98 |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Hatdrive with silicon-power 1TB nvme drive |