To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #74,284 - 11/15/23 4:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,044 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,987 - 9/4/24 6:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,030 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HBJD-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #72,837 - 9/4/23 4:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,028 |
| User: | MPraxis |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | WDC BLACKSN770500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital Black SN770 Series |
| Test #127,732 - 10/11/25 2:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,023 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Lite 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P3001024GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #84,419 - 4/9/24 2:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,020 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #129,548 - 12/14/25 9:36 am | |
|---|---|
| Score: | 29,019 |
| User: | cookieem |
| Brand: | Kioxia Exceria G2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | cookieem-stock-kali-pi5-nvme |
| Test #79,916 - 2/19/24 7:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,008 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 960 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cytron Makerdisk |
| Test #71,857 - 7/28/23 1:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,991 |
| User: | fblabs |
| Brand: | Undentified (Masked) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | RockChip ElectronicsCo.,Ltdcpu |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Goldenfir NVMe SSD 256GB on Orange Pi 5 Plus |
| Test #84,045 - 4/6/24 1:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,986 |
| User: | kjnvme3 |
| Brand: | SKHynix BC901 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC901NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kjnvme3 |
| Test #81,894 - 3/19/24 12:23 am | |
|---|---|
| Score: | 28,972 |
| User: | Rob |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 |
| Test #78,027 - 1/22/24 1:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,944 |
| User: | ojarecek |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #132,435 - 3/17/26 5:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,943 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | orangepi5nvme |
| Test #71,823 - 7/27/23 12:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,924 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 Plus Ubuntu M.2 SSD |
| Test #77,908 - 1/21/24 3:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,920 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO SSD on Pi 5 using Geekworm X1001 adapter |
| Test #127,671 - 10/10/25 12:21 am | |
|---|---|
| Score: | 28,918 |
| User: | nvme |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Pro |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #113,222 - 5/5/25 1:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,915 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZ9L4128HCHQ-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Opi5 |
| Test #84,638 - 4/12/24 1:16 am | |
|---|---|
| Score: | 28,909 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-2562280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingspec 256GB NVMe |
| Test #72,168 - 8/8/23 6:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,905 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | my sys |
| Test #72,576 - 8/28/23 11:03 am | |
|---|---|
| Score: | 28,852 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Crucial CT2000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #84,662 - 4/12/24 6:00 am | |
|---|---|
| Score: | 28,852 |
| User: | KennyBC |
| Brand: | Samsung PM951 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZFLV128HCGR-000MV |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 128GB NVME on Pi5 |