To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #130,026 - 12/30/25 5:06 am | |
|---|---|
| Score: | 28,845 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force MP500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Corsair ForceMP500 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi-eeprom-config |
| Test #76,184 - 12/19/23 11:23 am | |
|---|---|
| Score: | 28,836 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991 SSD on Pi 5 using Pineberry HatDrive |
| Test #97,157 - 10/30/24 6:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,822 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket 4.0 Plus |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Sabrent SB-RKT4P-2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 Plus Sabrent model: SB-RKT4P-2TB |
| Test #71,751 - 7/24/23 12:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,784 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus 1TB (CT1000P3PSSD8) |
| Test #66,521 - 1/25/23 12:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,783 |
| User: | geerlingguy |
| Brand: | Sabrent RocketQ |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Sabrent RocketQ |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent Rocket Q 8TB NVMe on Rock 5 B |
| Test #80,697 - 3/2/24 5:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,748 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #96,741 - 10/24/24 11:49 am | |
|---|---|
| Score: | 28,740 |
| User: | hj |
| Brand: | Undentified (Masked) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | RockChip ElectronicsCo.,Ltdcpu-map |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | CUSU CV3500M NVME PCIe Gen 3x4 1TB disk on Orange Pi 5 test 2 |
| Test #96,213 - 10/14/24 4:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,733 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OPi5-m2 |
| Test #75,133 - 11/28/23 4:36 am | |
|---|---|
| Score: | 28,675 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #72,114 - 8/7/23 11:45 am | |
|---|---|
| Score: | 28,659 |
| User: | Cirko |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange PI 5 Plus + 970 plus nvme |
| Test #72,369 - 8/16/23 11:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,651 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #126,809 - 9/14/25 9:42 am | |
|---|---|
| Score: | 28,627 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | superheer-e400-pimoroni |
| Test #76,509 - 12/25/23 7:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,625 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #76,928 - 1/3/24 6:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,625 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #79,384 - 2/12/24 7:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,609 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 960 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Pro NVMe on Pi5 8GB Geekworm X1002 |
| Test #86,888 - 5/6/24 4:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,608 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram CX400 |
| Board: | ODROID-H4 |
| Device: | Goodram SSDPR-CX400-512-G2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Odroid H4+ with Goodram CX400 512GB SATA3 SSD port #3 |
| Test #93,182 - 8/20/24 6:01 am | |
|---|---|
| Score: | 28,607 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme test |
| Test #77,498 - 1/14/24 9:24 am | |
|---|---|
| Score: | 28,589 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Crucial CT1000T500SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial T500 Pro Gen4 1TB |
| Test #74,348 - 11/17/23 9:10 am | |
|---|---|
| Score: | 28,585 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Silicon Power A80 M.2 |
| Test #132,340 - 3/13/26 3:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,583 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pp |