To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #71,533 - 7/16/23 3:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 27,198 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 Evo |
| Test #88,678 - 6/5/24 8:50 am | |
|---|---|
| Score: | 27,190 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial CT1000P3SSD8 SSD on Orange Pi 5 Plus NVME |
| Test #133,550 - 5/12/26 5:08 am | |
|---|---|
| Score: | 27,190 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Kingston SA2000M81000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #80,140 - 2/24/24 11:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 27,189 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | WDC BLACKSN7702TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #77,818 - 1/20/24 11:01 am | |
|---|---|
| Score: | 27,182 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA |
| Test #90,165 - 6/29/24 1:54 am | |
|---|---|
| Score: | 27,166 |
| User: | Slacky |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec NX Series 256gb |
| Test #74,267 - 11/14/23 9:31 am | |
|---|---|
| Score: | 27,129 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #105,274 - 3/16/25 2:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 27,128 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix HFM256GDHTNI-87A0B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #71,329 - 7/4/23 5:05 am | |
|---|---|
| Score: | 27,124 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD980PROwithHeatsink1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Pro 1TB on Orange Pi 5 Plus |
| Test #98,443 - 11/19/24 1:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 27,114 |
| User: | zorakitest |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 Max |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #100,275 - 12/21/24 10:47 am | |
|---|---|
| Score: | 27,107 |
| User: | MrXANA91 |
| Brand: | Hitachi TravelStar 5400RPM |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Hitachi HTS541010B7E610 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | 1To Hard drive on Pi 5 using Ugreen SATA to USB adapter |
| Test #66,464 - 1/23/23 11:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 27,095 |
| User: | ssd |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd |
| Test #97,097 - 10/30/24 1:04 am | |
|---|---|
| Score: | 27,088 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE110S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #72,574 - 8/28/23 9:06 am | |
|---|---|
| Score: | 27,085 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | FriendlyElec NanoPC T6 |
| Device: | KingSpec NX-2TB2280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,813 - 6/10/23 4:09 am | |
|---|---|
| Score: | 27,056 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 |
| Test #74,008 - 10/28/23 12:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 27,049 |
| User: | Charles |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Netac NVMeSSD512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 Plus Ubuntu 22.04 M.2 SSD |
| Test #80,450 - 3/1/24 2:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 27,046 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Union Memory Systems AM630 SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | UMIS RPJTJ128MEE1MWX |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | King Union 128GB M.2 2242 Gaming PCIe NVMe |
| Test #92,696 - 8/12/24 4:03 am | |
|---|---|
| Score: | 27,043 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #89,002 - 6/9/24 8:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 27,042 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kingston 128mb SSD (Dell OEM Bulk) |
| Test #100,878 - 12/31/24 11:17 am | |
|---|---|
| Score: | 27,035 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Pro |