To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #76,750 - 12/30/23 11:56 am | |
|---|---|
| Score: | 27,472 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 Plus + Kingston 256GB SSD NVMe M.2 |
| Test #71,441 - 7/10/23 5:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 27,468 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #66,457 - 1/23/23 7:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 27,451 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | jgk |
| Test #71,333 - 7/4/23 7:46 am | |
|---|---|
| Score: | 27,446 |
| User: | Dalewn |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 1TB M.2 PCIe Gen3 NVMe on OrangePi5 Plus 16GB |
| Test #78,946 - 2/4/24 11:00 am | |
|---|---|
| Score: | 27,433 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kingston ssd on pi |
| Test #90,723 - 7/9/24 12:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 27,390 |
| User: | mandeoca |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNT256GTOSHIBAMEMORY |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia ssd on orange pi 5 running debian 12 |
| Test #81,177 - 3/7/24 5:00 am | |
|---|---|
| Score: | 27,380 |
| User: | Zen Code |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 256 M.2 MZ-ALQ256B |
| Test #72,911 - 9/8/23 7:52 am | |
|---|---|
| Score: | 27,348 |
| User: | xpi5plus |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Crucial CT4000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | xpi5plus |
| Test #126,878 - 9/16/25 7:08 am | |
|---|---|
| Score: | 27,341 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Orange Pi 5 Pro |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | adata legend 710 on orange pi 5 |
| Test #71,971 - 8/2/23 8:44 am | |
|---|---|
| Score: | 27,316 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #102,471 - 1/25/25 11:36 am | |
|---|---|
| Score: | 27,306 |
| User: | hydrino |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | opi5 Samsung model: SSD 980 1TB install in pcie slot |
| Test #74,304 - 11/17/23 1:59 am | |
|---|---|
| Score: | 27,294 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung MZAL4256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 256GB PM991 M.2 2242 |
| Test #71,995 - 8/3/23 6:47 am | |
|---|---|
| Score: | 27,286 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial 1TB M.2 on a Orange Pi 5 plus |
| Test #71,410 - 7/8/23 5:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 27,270 |
| User: | AndyB |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970EvoPlus 256Gb on Radxa Rock5 |
| Test #75,763 - 12/12/23 1:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 27,260 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | KingSpec NE-2562280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orange pi 5 plus |
| Test #101,786 - 1/13/25 5:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 27,238 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 Pro |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 Evo 256GB NVME on a Orange Pi 5 Pro 8 Core, 8GB Ram |
| Test #78,673 - 1/30/24 10:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 27,234 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC801 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | SKHynix PC801HFS256GEJ9X101N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Hynix 256GB |
| Test #132,871 - 4/11/26 7:59 am | |
|---|---|
| Score: | 27,228 |
| User: | ssd2 |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssd2 |
| Test #79,583 - 2/14/24 7:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 27,213 |
| User: | tuxedo_mask |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Team TM8FP6001T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | TEAMGROUP MP33 SSD on OrangePi 5 Plus |
| Test #71,533 - 7/16/23 3:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 27,198 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 Evo |