To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #127,456 - 10/4/25 6:07 am | |
|---|---|
| Score: | 26,856 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #95,685 - 10/4/24 8:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,855 |
| User: | NoX |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | test-new-orangepi |
| Test #84,164 - 4/7/24 2:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,853 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX6000 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX6000PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | adata |
| Test #128,669 - 11/10/25 2:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,828 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | KingSpec NX-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nx256 |
| Test #79,603 - 2/15/24 12:50 am | |
|---|---|
| Score: | 26,802 |
| User: | uhmchu |
| Brand: | Kioxia Exceria NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KIOXIA-EXCERIASSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | KIOXIA 500GB M.2 2280 NVMe Exceria SSD on Pi using Pimoroni NVMe Base to PCIe x1 Gen3 extension board |
| Test #85,354 - 4/19/24 1:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,801 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX6000 Pro |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | AData SX6000PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | po |
| Test #74,025 - 10/29/23 2:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,795 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix HFM256GDHTNI-87A0B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #106,460 - 4/16/25 7:01 am | |
|---|---|
| Score: | 26,746 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #69,781 - 4/30/23 12:10 am | |
|---|---|
| Score: | 26,738 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,879 - 6/12/23 9:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,729 |
| User: | [B |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | ODROID H2 |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvemo on ODROID H2+ |
| Test #64,982 - 12/14/22 9:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,728 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green SN350 NVMe |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | WDC WDS480G2G0C-00AJM0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 400GB NVME |
| Test #133,004 - 4/18/26 5:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,717 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Freenove 128GB SSD |
| Test #71,253 - 7/1/23 1:01 am | |
|---|---|
| Score: | 26,711 |
| User: | leewc |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Plus NVMe 2TB on Rock 5b |
| Test #80,957 - 3/5/24 9:09 am | |
|---|---|
| Score: | 26,690 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ... |
| Test #85,259 - 4/18/24 8:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,685 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | OCZ VERTEX3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ model: VERTEX3 / Geekworm X1009 |
| Test #70,974 - 6/15/23 5:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,676 |
| User: | Mickey |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | OPi5+ |
| Test #75,963 - 12/17/23 12:12 am | |
|---|---|
| Score: | 26,666 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent RocketQ |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Sabrent RocketQ |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #92,119 - 8/1/24 8:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,648 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX6000 Pro |
| Board: | Orange Pi 5 Pro |
| Device: | AData SX6000PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | a |
| Test #87,791 - 5/19/24 11:46 am | |
|---|---|
| Score: | 26,640 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orangekipper |
| Test #82,104 - 3/21/24 3:23 am | |
|---|---|
| Score: | 26,610 |
| User: | Chamith |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | KingSpec NE-2562280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingspec NVMe |