To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #106,508 - 4/17/25 4:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 23,619 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba BG3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba KBG30ZMV256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | toshiba 256gb nvme pcie gen 3 |
| Test #70,977 - 6/15/23 9:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 23,612 |
| User: | jtremblant |
| Brand: | Sabrent Rocket 4.0 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Sabrent Rocket4.0500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Opi5 16Gb TwisterOS Beta2 NVMe |
| Test #76,868 - 1/2/24 4:11 am | |
|---|---|
| Score: | 23,550 |
| User: | axl |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | axl-orangepi |
| Test #66,294 - 1/20/23 4:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 23,541 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NX series 256Gb |
| Test #85,164 - 4/18/24 3:03 am | |
|---|---|
| Score: | 23,535 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #74,803 - 11/21/23 7:03 am | |
|---|---|
| Score: | 23,525 |
| User: | daniel |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | prueba1 |
| Test #77,486 - 1/14/24 3:09 am | |
|---|---|
| Score: | 23,487 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD990PROwithHeatsink1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 Pro |
| Test #65,888 - 1/12/23 4:09 am | |
|---|---|
| Score: | 23,479 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #69,380 - 4/15/23 2:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 23,456 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Netac NVMeSSD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Netac NVMe 256 Gb |
| Test #96,769 - 10/24/24 7:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 23,456 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS512GNVMeKIOXIA512GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | KIOXIA 512GB SSD on 16GB RAM Orange Pi 5 no modification running Armbian 12 |
| Test #94,231 - 9/9/24 7:30 am | |
|---|---|
| Score: | 23,443 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT4000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #76,767 - 12/30/23 9:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 23,430 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi Kisgston ssd |
| Test #70,740 - 6/6/23 9:08 am | |
|---|---|
| Score: | 23,407 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #69,460 - 4/18/23 3:18 am | |
|---|---|
| Score: | 23,393 |
| User: | SD2DMax |
| Brand: | Walram 2.5" SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Walram 512G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Rock Pi 4C+ NVME Drive |
| Test #83,146 - 3/29/24 12:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 23,371 |
| User: | gce |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK hynix 128go BC711 on CM4 v1.1 |
| Test #102,614 - 1/28/25 6:39 am | |
|---|---|
| Score: | 23,369 |
| User: | nveme |
| Brand: | Undentified (Masked) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | RockChip ElectronicsCo.,Ltdcpu-map |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | nvme |
| Test #53,760 - 12/10/21 5:49 am | |
|---|---|
| Score: | 23,302 |
| User: | esnw33430 |
| Brand: | Western Digital Black SN850 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDS100T1X0E-00AFY0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPi CM4 with RPi IO Board, WaveShare PCIe to M.2 with WD Black SN850 |
| Test #76,376 - 12/22/23 8:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 23,291 |
| User: | darkbuck |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Fanxiang S500PRO256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 Plus |
| Test #97,032 - 10/28/24 6:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 23,276 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified (Masked) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | RockChip ElectronicsCo.,Ltdcpu-map |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #96,768 - 10/24/24 6:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 23,206 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 256Gb SSD on Orange pi 5 with 16GB Ram not overclocked |