To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #65,940 - 1/12/23 9:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 24,138 |
| User: | Gospa |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD980PRO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rock5B 16GB NVM_boot |
| Test #56,796 - 2/13/22 3:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 24,133 |
| User: | test |
| Brand: | Intel Optane P4800X Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Intel SSDPED1K375GA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | test |
| Test #92,925 - 8/15/24 8:21 am | |
|---|---|
| Score: | 24,103 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 Max |
| Device: | Netac NVMeSSD512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #127,539 - 10/6/25 2:12 am | |
|---|---|
| Score: | 24,091 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Barracuda Q1 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Seagate BarraCudaQ1SSDZA240CV10001 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD with PCI1E on RPI5 with RADXA PENTA SATA HAT |
| Test #101,424 - 1/9/25 2:49 am | |
|---|---|
| Score: | 24,087 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM RBU-SNS M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston RBUSNS8154P3128GJ1 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Kingston SNS8154P3/128GJ SSD on Pi 5 with PCIe gen3 |
| Test #92,638 - 8/10/24 6:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 23,999 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 Pro |
| Device: | Kingston SNV2S2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 2Tb |
| Test #66,489 - 1/24/23 2:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 23,992 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN530NVMeWDC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN 530 |
| Test #91,260 - 7/19/24 11:25 am | |
|---|---|
| Score: | 23,960 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM951 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung PM951NVMeSAMSUNG512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi Nvme |
| Test #131,996 - 3/1/26 11:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 23,940 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | NVIDIA Jetson Orin Nano Engineering Reference Developer Kit Super |
| Device: | SKHynix HFM256GDGTNG-87A0A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #96,531 - 10/20/24 5:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 23,923 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Radxa ROCK 5A |
| Device: | Transcend TS240GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | 123 |
| Test #74,177 - 11/9/23 4:59 am | |
|---|---|
| Score: | 23,916 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix Gold P31 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | SKHynix SHGP31-1000GM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #71,064 - 6/20/23 12:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 23,912 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Silicon Power SSD on Orange Pi 5 using M.2 nvme |
| Test #57,963 - 3/17/22 5:36 am | |
|---|---|
| Score: | 23,867 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Optane P4800X Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Intel SSDPED1K375GA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #132,299 - 3/12/26 9:43 am | |
|---|---|
| Score: | 23,798 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC Green2.5480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | It is a 480GB WD SATA SSD connected to the Raspberry PI 5 vai a USB 3.0 to SATA adapter which was Rs:600. It is connected to the 3.0 port of the PI. |
| Test #67,098 - 2/10/23 10:25 am | |
|---|---|
| Score: | 23,782 |
| User: | 032F |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingston OM3PDP3-ADNVMeKDI256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NVMe/2230/256GB on OPi5/Debian/CLI |
| Test #94,720 - 9/16/24 5:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 23,782 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 Pro |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #91,238 - 7/19/24 4:04 am | |
|---|---|
| Score: | 23,757 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 Pro |
| Device: | KingSpec NE-2562280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec NVMe 2280 256GB on Orange Pi 5 Pro |
| Test #85,489 - 4/20/24 10:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 23,727 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #71,055 - 6/20/23 6:22 am | |
|---|---|
| Score: | 23,670 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | parted |
| Test #127,800 - 10/13/25 7:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 23,655 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green 3.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WD30EZRX-00DC0B0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | hdd |