To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #67,139 - 2/11/23 4:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,148 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SP M.2 PCI Gen3 NVME SSD |
| Test #69,828 - 4/30/23 7:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,142 |
| User: | VikingBobIsAwesome4EVER4REALZ |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | VikingBobIsAwesome4EVER |
| Test #70,201 - 5/16/23 1:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,138 |
| User: | cTAK |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Hynix 256GB on Orange Pi 5 |
| Test #76,810 - 1/1/24 12:54 am | |
|---|---|
| Score: | 19,135 |
| User: | hylandee-op5 |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | M.2 on Orange PI 5 |
| Test #66,314 - 1/21/23 3:36 am | |
|---|---|
| Score: | 19,134 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung SSD970EVO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO on Orange Pi 5 / Armbian |
| Test #66,313 - 1/21/23 3:31 am | |
|---|---|
| Score: | 19,133 |
| User: | chuqli |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OPi5 Armbian rolling Samsung PM991a NVME |
| Test #70,384 - 5/23/23 11:31 am | |
|---|---|
| Score: | 19,130 |
| User: | aporia |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 (Kioxia 256G) |
| Test #69,515 - 4/19/23 3:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,129 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #79,934 - 2/20/24 12:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,120 |
| User: | CPP |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Sabrent SB-1342-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabernet SB-1342-512 on a Orange Pi 8GB |
| Test #69,986 - 5/7/23 11:47 am | |
|---|---|
| Score: | 19,111 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,490 - 5/26/23 2:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,110 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #65,828 - 1/11/23 10:49 am | |
|---|---|
| Score: | 19,104 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ128HBHQ-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 Ubuntu Samsung |
| Test #67,731 - 3/1/23 12:10 am | |
|---|---|
| Score: | 19,104 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVMe SK hynix 256GB on orange pi 5 |
| Test #65,723 - 1/9/23 3:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,097 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #73,447 - 10/2/23 9:22 am | |
|---|---|
| Score: | 19,096 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Transcend TS512GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,843 - 6/10/23 3:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,087 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC WDS100T3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi5 SSD Test |
| Test #73,116 - 9/16/23 11:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,087 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #68,640 - 3/23/23 3:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,085 |
| User: | First benchmark on fresh SSD |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Netac NVMeSSD250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 250GB SSD NvMe on OrangePi 5 |
| Test #72,953 - 9/10/23 7:35 am | |
|---|---|
| Score: | 19,074 |
| User: | JMaster |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNT256GTOSHIBAMEMORY |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Orange PI Toshiba NVME SSD 256 gb |
| Test #62,225 - 8/25/22 10:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,072 |
| User: | Recon |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Waveshare CM4-IO-BASE-B OC |