To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #70,021 - 5/8/23 10:22 am | |
|---|---|
| Score: | 20,089 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD- Crucial P3 Plus 1TB M.2 NVMe (CT1000P3PSSD8) |
| Test #67,419 - 2/19/23 12:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,087 |
| User: | zac |
| Brand: | Undentified (Masked) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | RockChip ElectronicsCo.,Ltdcpu |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | syoncon 512Go |
| Test #71,246 - 6/30/23 7:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,085 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | test |
| Test #67,053 - 2/9/23 3:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,085 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP EX900 Series |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | HP SSDEX9001TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | HP EX900 [5XM46AA#ABB] 1Tb SSD on Rock Pi 4A usind m.2 nvme internal adapter |
| Test #82,913 - 3/27/24 8:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,078 |
| User: | bandwith |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Kioxia KXG60ZNV256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | computeblade |
| Test #67,540 - 2/23/23 2:17 am | |
|---|---|
| Score: | 20,075 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KXG60ZNV256GKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kingstonssd |
| Test #71,512 - 7/15/23 7:04 am | |
|---|---|
| Score: | 20,074 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Sabrent SB-1342-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | avocato |
| Test #75,672 - 12/10/23 8:52 am | |
|---|---|
| Score: | 20,069 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Sabrent SB-1342-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent 2242 M.2 NVMe 512Go on OrangePi5 |
| Test #68,856 - 3/29/23 5:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,067 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | m.2 on orangepi5 |
| Test #69,130 - 4/7/23 2:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,062 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingston SNVS500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #66,660 - 1/28/23 5:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,060 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN530NVMeWDC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #67,038 - 2/9/23 12:29 am | |
|---|---|
| Score: | 20,059 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Union Memory Systems AM630 SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | UMIS RPJTJ128MEE1MWX |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 2023/02/08 - Orange Pi 5 w/ fresh Armbian install |
| Test #100,684 - 12/29/24 1:09 am | |
|---|---|
| Score: | 20,055 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1282242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd KingSpec M.2 NVMe |
| Test #68,516 - 3/20/23 4:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,054 |
| User: | YesIJohn |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingston SNVS500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | YesIJohn |
| Test #106,408 - 4/14/25 11:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,048 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | WDC WDBlueSN570500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #71,221 - 6/29/23 2:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,044 |
| User: | Ow1e5 |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi5 Test |
| Test #89,773 - 6/21/24 5:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,039 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Swordfish M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | AData SWORDFISH |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Adata Swordfish |
| Test #69,179 - 4/9/23 2:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,024 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix HFM256GD3HX015N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | m.2 NVME 256gb SK Hynix on OrangePi 5 8gb RAM |
| Test #69,304 - 4/13/23 5:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,020 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK Hynix 250GB SSD on Orange Pi 5 |
| Test #69,490 - 4/18/23 7:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,017 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix BC501ANVMeSK128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Random SSD OPi5 |